Smetanova Litomyšl jako zámecká atrakce

Search
Close this search box.

10.6.2010 Právo str. 11 Východní Čechy (ner)
Desetiletí trval a v posledních letech se vyostřoval spor mezi památkáři a organizátory Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Příčinou bylo to, že provoz zámku omezila stavba a pak následné využití zastřešeného jeviště a montovaného hlediště na zámeckém nádvoří v době od konce května do poloviny července, tedy v době exponované turistické sezóny.
Až s nástupem nové kastelánky Jany Sehnalové a s přispěním Jana Pikny, ředitele společnosti Smetanova Litomyšl, jehož pravomoci a možnosti se letos rozšířily, došlo k tomu, že vše špatné se využívá pro mnohé dobré.
„Po dobu přípravy a trvání festivalu nabízíme speciální prohlídkový okruh, který je pohledem do zákulisí Smetanovy Litomyšle. Lze projít šatnami, zkusit si posouvat zastřešením jeviště. Okruh začíná zhlédnutím krátkého spotu, který vše vysvětluje," řekla Právu kastelánka Sehnalová. Mimořádně inteligentní a řemeslně dokonalý spot ve zkratce a zrychlené podobě představí nejen stavbu montovaného monstra na nádvoří, ale i jeho nutnost pro úspěch festivalu. Je podbarven profesionálně vybranou Smetanovou hudbou. „Japonští turisté tleskají vestoje a v očích mají slzy. Čeští puberťáci, které jen tak něco nerozhází, si šeptají:,Dost dobrý, vole‘." podotkla ke spotu kastelánka Sehnalová.
„Zámek vybírá za tento okruh stokorunu, ale to neznamená, že by nás paní Sehnalová nehonila. Nemůžeme si dovolit při stavbě zastřešení promarnit minutu. Když řemeslníci odjedou na víkend, tak na stavbu nažene nás, vedení festivalu," přiznal Pikna.
Zájemci o nakouknutí do festivalového zákulisí mají šanci právě teď. Festival začíná tento pátek a končí 4. července.

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz