Smetanova Litomyšl míří do finále

Search
Close this search box.

27.6.2013 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický David Půlpán

 

55. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl má před sebou ještě devět představení, včetně oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka

LITOMYŠL Na jedné straně výběr toho nejlepšího, co nabízejí české operní domy. Na druhé straně stále větší příklon ke koncertům, které jdou vstříc poptávce po lehčích žánrech.
Mix spočívající v tomto rozkročení se letos pořadatelům operního festivalu Smetanova Litomyšl vyplácí. Tradiční konzervativní tvář festivalu letos tentokrát měla skvělého zástupce v České filharmonii, která operní přehlídku otevřela Mou vlastí. Výborně se předvedl i dirigent Jakub Hrůša, který s Filharmonií Brno provedl Orffovu kantátu Carmina burana způsobem, který budou v Litomyšli těžko překonávat.
Příznivce lehčích žánrů zase potěšily dva koncerty Vojtěcha Dyka. Zpěvák za zády s kapelou B-Side Band byl zábavný a publikum to ocenilo častým aplausem, popřípadě ovacemi vestoje. Lidé ocenili i historicky první společné vystoupení dvou výborných českých souborů Musica Bohemica a Spirituál Kvintet. Nadšení mezi diváky vzbudil i Koncert plný překvapení, který byl nabitý hvězdami. Ostatně jen těžko je možné během jediného koncertu slyšet varhaníka Aleše Bártu, Jiřího Pavlicu z Hradišťanu, houslového virtuosa Pavla Šporcla a vynikajícího hornistu Radka Baboráka.

FAKTA Poslední dny operního festivalu

Pátek 28. června Antonín Dvořák: Jakobín Orchestr, sbor a balet Opery Národního divadla v Praze.
II. zámecké nádvoří, 20.00 hodin Sobota 29. června Khorikos New York Komorní sbor a cappella.
Kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže, 17.00 hodin Bedřich Smetana: Dvě vdovy Orchestr, sbor a balet Opery Národního divadla v Praze.
II. zámecké nádvoří, 21.00 hodin Neděle 30. června Luboš Sluka: Neratovská mše Latinská Mše pro sóla, smíšený sbor a varhany.
II. zámecké nádvoří, 10.15 hodin Závěrečný koncert – velké finále II. zámecké nádvoří, 19.30 hodin Neděle 30. června, 1., 2., 3. a 4.
července Barokní večer v Nových Hradech Henry Purcell: Královna víl Zámek Nové Hrady u Litomyšle, 21.00 hodin

Foto popis| Jeník a Mařenka (Vy)prodaná nevěsta byla stejně jako většina ostatních představení vyprodaná. Soubor Dětské opery Praha první verzi Smetanovy opery provedl s vervou a neznejistil jej ani déšť v druhém dějství.
Foto autor| Foto: Smetanova Litomyšl

Foto popis| Skvělý start Událostí číslo jedna 55. ročníku operního festivalu se stala Má vlast v podání České filharmonie, kterou řídil dirigent Jiří Bělohlávek. Diváci v Litomyšli se dočkali hned dvou koncertů a prvotřídní interpreti je nezklamali.
Foto popis| Hlavní scéna Všechna velká představení se při festivalu odehrávají na druhém nádvoří litomyšlského zámku, který v případě potřeby zakryje posuvná střecha.
Foto popis| Překvapení Pomalou větu Bachova dvojkoncertu během Koncertu plného překvapení zahráli společně Pavel Šporcl a Jiří Pavlica z Hradišťanu.
Foto popis| Choďte v obleku! Bývalý prezident Václav Klaus si všiml diváků, kteří přišli na koncert v rozhalence bez saka. Rakušané v Salzburku by to podle něj nikdy neudělali.
Foto autor| 4 x Foto: Michal Klíma, MAFRA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz