Smetanova Litomyšl nabídne operní premiéry i rockové hity

Search
Close this search box.

25.2.2011 Mladá fronta DNES str. 5 Kraj Pardubický Martin Ťopek

 

Nabídka z Pardubického kraje Svitavsko

Na hudebním festivalu zazní Janáčkova Její pastorkyňa nebo Miniopery pro děti.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl sice začne až za čtvrt roku, kdo má ale zájem o nejatraktivnější představení, musí si lístky zajistit už příští středu, kdy začíná jejich předprodej.
„Z hlediska dramaturgie bude letošní Smetanova Litomyšl výjimečný ročník," uvedl dramaturg druhého největšího festivalu pod širým nebem u nás Vojtěch Stříteský. 53. ročník bude mít podtitul Mundus Vocalis neboli Zpívající svět. „Chceme tím podtrhnout akcent na lidský hlas," doplnil.
Festival svými 23 tituly ve 28 pořadech pokryje celkem 25 dní, potrvá od 10. června do 4. července. Do předprodeje, který bude zahájen v den narozenin litomyšlského slavného rodáka Bedřicha Smetany, půjde přibližně dvacet pět tisíc vstupenek. „Už dnes nám však lidé volají a posílají objednávky na vstupenky, v den zahájení čekáme jako každý rok obrovský zájem," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
Přestože přehlídka vážné hudby letos neuvede žádnou operu Bedřicha Smetany, bude podle jeho tvůrců stále festivalem smetanovským. „Naším zájmem je i nadále ukazovat Bedřicha Smetanu jako kongeniálního evropského skladatele," podotkl Stříteský.
Operní žánr bude v programu zastupovat například Janáčkova Její pastorkyňa nebo ve festivalových premiérách Pucciniho Turandot a Donizettiho Nápoj lásky. Ke třicetiletému výročí své umělecké kariéry připravuje zvláštní koncert Dagmar Pecková, stejně tak letošní přehlídka připomene 170. výročí narození dalšího českého velikána – Antonína Dvořáka.
„Klademe důraz na to, aby si vybral každý, tedy i ten, kdo nemá rád operu. V programu najdete i pořady, ve kterých se vážná hudba prolíná třeba se světem rocku," řekl Stříteský.
V odlehčujícím duchu se proto ponese koncert sestavený ze latinskoamerické hudby, stejně jako úpravy rockových hitů pro symfonický orchestr.
Své místo v programu naleznou také pořady pro děti. Jim jsou určeny Miniopery známé autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř v podání Dětské opery Praha a koncert Kuhnova dětského sboru. „Považujeme za důležité přilákat na Smetanovu Litomyšl také dětské návštěvníky. Kromě finanční podpory festivalu proto kraj každému z nich předá malý dárek," řekl pardubický hejtman Radko Martínek.

Foto popis| Její pastorkyňa V roli Kostelničky se představí Eva
Foto autor| Urbanová. Foto: archiv MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz