SMETANOVA LITOMYŠL OPĚT OSLAVUJE

Search
Close this search box.

6.5.2009 Hudební rozhledy str. 24 Festivaly, koncerty Jan Pikna
V loňském roce slavil festival svůj jubilejní padesátý ročník a slavit může i letos: První Smetanova Litomyšl se totiž konala v roce 1949, před "kulatými" šedesáti lety. Nesoulad mezi délkou konání a počtem ročníků je způsoben tím, že festival v letech 1966 až 1973 a v roce 1975 nebyl pořádán. K oslavám však má letošní Smetanova Litomyšl důvodů ještě více: Litomyšl slaví 750 let od povýšení na město a uplyne 10 let od zapsání festivalového dějiště, areálu litomyšlského zámku, na prestižní seznam UNESCO. Slavnostní ročník proto bude ve své historii doposud nejdelší, s nejvyšším počtem pořadů, připravených pro největší počet návštěvníků. 51. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl dostal podtitul EURÓPA MUSICALIS. Téma odráží fakt, že se bude konat v období vrcholícího Českého předsednictví Evropské unie, jež bude předáno Švédsku, zemi tak důležité pro život Bedřicha Smetany.
Program festivalu je jako obvykle sestaven v několika řadách. V základní řadě operní se návštěvníci mohou těšit na Smetanova Dalibora, který před šedesáti lety festivalovou tradici zahajoval. Nynější provedení bude premiérou inscenace Národního divadla moravskoslezského Ostrava se zahraničními hosty. Pražské Národní divadlo upraví pro Smetanovu Litomyšl svoji novou inscenaci Dvořákovy Rusalky tak, že se představení bude konat současně v zámeckém amfiteátru (první a třetí dějství) i ve II. nádvoří ("plesový" druhý akt). Cenami ověnčená opera Zítra se bude… Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila o procesu s Miladou Horákovou bude symbolicky provedena v autentickém prostředí Smetanova domu, kde se v roce 1950 konal zinscenovaný politický proces se studenty litomyšlského gymnázia. Opera světová bude zastoupena Pucciniho Madama Butterfly (Státní opera Praha). Lahůdkou pro milovníky operního zpěvu bude další pořad z cyklu Hvězdy operního nebe, kdy se v závěrečném slavnostním galakoncertu představí za doprovodu Pražské komorní filharmonie a pod taktovkou Alexandra Joela mladá, ale již renomovaná německá sopranistka Annette Dasch. Šedesátiletí spolupráce s festivalem věnuje pražské Národní divadlo koncert árií, ansámblů a sborů české i světové opery, který připraví a bude řídit nastupující šéfdirigent Tomáš Netopil. Nejmladším posluchačům jsou určeny dvě opery dětské, Broučci Václava Trojana a úplná novinka Kocour v botách Jiřího Temla, v osvědčeném podání Kúhnova dětského sboru. To je již řada "dětských" programů, kam patří také premiéra nového autorského pořadu Jiřího Pavlici Studánko, rubínko. Účinkovat bude Hradišťan a v choreografii Ladislavy Košíkové vystoupí i taneční soubor.
Tradičně bohatá je nabídka oratorní a duchovní řady. Na externím koncertu v Chrudimi bude provedeno oratorium Mesiáš jubilanta G. F. Händela, připomínce 70. výročí počátku II. světové války je věnováno provedení Verdiho Requiem se 160 členným sborem z amerického Colorada. Do programuje opětovně zařazena Bernsteinova 3. symfonie Kaddish, jejíž provedení v roce 2008 zhatila bouře. Pozoruhodnou uměleckou událostí bude bezpochyby světová premiéra vokálněinstrumentálního díla Zuzany Lapčíkové Orbis Pictus na téma díla Jana Amose Komenského. V Den slovanských věrozvěstů se uskuteční Cyrilometodějská mše, celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem, v níž zazní VII. Mše Hlaholská, ke cti českých patronů, op. 106 pro sólový bas, smíšený sbor, varhany a zvony Jana Hanuše.
Pro milovníky hudby symfonické jsou určeny dva významné pořady. 51. ročník zahájí 12. června "Italská" symfonie č. 4 Mendelssohna-Bartholdyho, cyklus písní Kouzelné noci Bohuslava Martinů, Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur a Szellova orchestrální úprava kvartetu Z mého života Bedřicha Smetany. K ukončení českého předsednictví je připraven slavnostní koncert, v němž bude části Smetanovy Mé vlasti a vlastní kompozici řídit švédský královský kapelník Leif Segerstam.
Oblíbenou součástí Smetanovy Litomyšle se staly pořady baletní. Do tématu festivalového podtitulu dobře zapadne nové představení Národního divadla Brno Balet 21. století- Večer tří evropských choreografů, sestavené z baletních opusů Petra Zusky, Jaceka Przybylovicze a Mario Schródera. Státní opera Praha připravuje pro festivalové uvedení pořad Vivat opereta! s řadou pěveckých a baletních čísel slavných operet. Po pěti letech si opět přijdou na své milovníci melodií stříbrného plátna v Koncertu na přání.
Zvláštní pozornost zasluhuje série pořadů hudby komorní, především vystoupení švédské sopranistky Suzanne Rydén s Musikou Floreou, Magdaleny Kožené se souborem starých nástrojů Private Musické, dále švýcarského ansámblu Merel Quartet, cembalisty Vojtěcha Spurného se sólisty souboru Musica Salutaris a také vystoupení Klavírního kvarteta Bohuslava Martinů.
Vedle Chrudimi bude externí koncert i ve Svitavách, kde bude mít samostatný recitál slovinská houslistka Anja Bukovec. Mimořádný koncert Smetanovy Litomyšle se uskuteční přesně v den úmrtí Bohuslava Martinů 28. srpna v Poličce. Ten bude z jeho rodného kostela sv. Jakuba do celého světa živě přenášet český rozhlas.

***

Zadáno pro: Smetanova Litomyšl

Foto autor| Foto archiv
Foto popis| Zámek Litomyšl,hlavní' dějiště festivalu Smetanova Litomyšl ¨

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz