Smetanova Litomyšl slaví

Search
Close this search box.

11.2.2008 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický (ČTK)11.2.2008 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický (ČTK)

Renomovaná přehlídka vážné hudby bude mít letos slavnostní nádech. Koná se totiž popadesáté

 

Litomyšl – Jubilejní 50. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se soustředí zvláště na slavnostní díla a tvorbu skladatele, jehož jméno nese ve svém názvu. Smetanova díla budou uvedena od 18. června do 5. července celkem šestkrát.

"Návštěvníci se dočkají rovněž světové premiéry oratoria Mojžíš," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

"Letos festival na rozdíl od předchozích ročníků nemá žádný podtitul, vše je koncipováno jako velká oslava. Tématem budou slavnostní věci, opery, smetanovské kusy. Vrchol bude již na začátku, začínáme Libuší, o dva dny později zazní Prodaná nevěsta," uvedl Pikna.

V titulní úloze Libuše vystoupí Eva Urbanová za doprovodu souboru opery pražského Národního divadla, které pro festival připravuje rovněž novou inscenaci premiéry Prodané nevěsty v režii Magdaleny Švecové. Dílo Bedřicha Smetany zazní i v cyklu symfonických básní Má vlast v provedení České filharmonie s dirigentem Liborem Peškem. Autorovu komorní tvorbu představí ve dvou pořadech Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.

Návštěvníci přehlídky se mohou těšit také na světovou premiéru oratoria Mojžíš české skladatelky Sylvie Bodorové. "Píše jej pro nás na naši objednávku," uvedl Pikna. V díle inspirovaném Starým zákonem vystoupí mimo jiné Gabriela Beňačková. Zastoupeny však budou i další hudební formy. Klasický balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva uvede Národní divadlo v Brně, velká oratorní díla zastoupí Requiem Antonína Dvořáka s Dagmar Peckovou a Českou filharmonií.

Vloni zesnulého Petra Ebena připomene jeho varhanní skladba Job, v níž bude ze Starého zákona číst Marek Eben. S orchestrálním koncertem vystoupí americké mládežnické těleso Boston Youth Symphony Orchestra, ve varhanním matiné představí Aleš Bárta českou premiéru transkripce Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka.

Mimořádným projektem bude pořad Gershwin – Bernstein s oblíbenou Rhapsody in Blue v podání tureckého pianisty Fazila Saye a symfonií Kaddish Leonarda Bernsteina, kde bude text předčítat Soňa Červená. Duchovní hudbu přinese meditativní projekt náboženského dialogu sdružení japonských buddhistických mnichů Gjosan-rjú Tendai šomjó se Scholou Gregorianou Pragensis Davida Ebena.

Jednou zamíří festival i mimo Litomyšl. Ve svitavském kulturním centru Fabrika vystoupí mimo jiné Dagmar Pecková v hudební suitě Johna Williamse z filmu Schindlerův seznam ke 100. výročí narození zdejšího kontroverzního rodáka Oskara Schindlera.

Závěr festivalu by měl patřit opernímu galakoncertu na druhém zámeckém nádvoří, věnovanému zejména 150. výročí narození italského skladatele Giacoma Pucciniho.

Ještě před tím se návštěvníci přehlídky dočkají velkého ohňostrojného představení na hudbu Bedřicha Smetany, ale i Antonína Dvořáka, Franze Lehára nebo Oskara Nedbala. "Bude to půlhodinová show přístupná zdarma, takže to bude velká oslava 50. ročníku Smetanovy Litomyšle," dodal Pikna. Během 18 dnů přehlídka nabídne celkem 24 pořadů. Návštěvnost festivalu se každý rok pohybuje mezi 15 000 až 20 000 posluchači a diváky.

 

Foto popis| EVA URBANOVÁ SE PŘEDSTAVÍ JAKO LIBUŠE. Jeden z vrcholů letošní Smetanovy Litomyšle plánují pořadatelé hned na začátek přehlídky. V hlavní úloze Smetanovy opery Libuše bude účinkovat Eva Urbanová.

Foto autor| FOTO: MAFA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz