Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2009 ČT 24 str. 12 22:00 Zprávy

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
——————–
V Litomyšli začal 51.ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, po Pražském jaru druhý nejstarší festival vážné hudby je navzdory ekonomické krizi největší ve své historii. Posluchačům nabídne 30 komorních, operních i koncertních pořadů. Letošní akce, kterou zahájil prezident Václav Klaus, bude zároveň symbolickou tečkou za českým předsednictvím Evropské unie.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Jedním slovem grandiózní, tak pořadatelé mluví o festivalu, který si připomíná 60 let od svého založení. V premiéře uvede mimo jiné novou inscenaci Smetanova Dalibora, operní aktovku Jiřího Temla Kocour v botách nebo originální pojetí Dvořákovy Rusalky.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, dramaturg festivalu
——————–
Přijedou umělci skutečně světového renomé, ať už bych zmínil dirigenta Leifa Segerstama, který bude dirigovat koncert Europa muzicalis. Dnes večer Olle Edward Antonsen, vynikající norský trumpetista, švýcarský Merel Quartet, to je z těch zahraničních jenom namátkou.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Festival připomene výročí narození Bedřicha Smetany nebo výročí Bohuslava Martinů. Pořady oslovují diváky a posluchače z České republiky, ale i ze zahraničí.

Jan PIKNA, ředitel festivalu
——————–
My jsme dali do prodeje vstupenek 25 tisíc, což je vlastně rekord, a v tuto chvíli ještě 2,5 tisíce vstupenek je k dispozici, to znamená, že ještě pořád se dá koupit vstupenka.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Šestadvacetidenní maraton hudebních pořadů má i letos doprovodný program. Takřka na každém rohu dominuje Smetanova výtvarná Litomyšl.

Jan PIKNA, ředitel festivalu
——————–
Litomyšl celou zaplnily sochy, ale sochy, jsou to monumenty opravdu obrovské sochy Aleše Veselého, který je velmi důležitou postavou sochařství od 60. let 20. století.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Symbolické předání štafety předsednictví v Radě Evropské unie proběhne 28.června, koncert Europa Muzicalis bude živě přenášet Česká televize. Michal Klokočník, Česká televize, Litomyšl.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz