Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

2.3.2011 Haló noviny str. 7 servis tv programy (the)


 

Zatímco mnohé kulturní akce v současnosti na své umělecké výlučnosti vlivem ekonomickospolečenských vlivů ztrácejí, trojice hudebních festivalů Pražské jaro a letní festivaly v Č. Krumlově a Litomyšli si dosavadní špičkovou úroveň zachovávají.
Letošní 53. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl uvede v rámci téměř tří desítek pořadů 23 titulů tradičně vysoké úrovně a nejednou také v bezkonkurenční svébytnosti. Přehlídka dramaturgicky zohlednila i letošní výročí skladatelů Antonína Dvořáka a Igora Stravinského. Mimo to letošní ročník přinese i dvě premiéry. První bude vlastní festivalová produkce tanečně-hudebního projektu, v němž soubor Hradišťan v choreografii Ladislavy Košíkové ztvární Stravinského Svatbu a scénickou hru Catulli Carmina od Carla Orffa.
Mezi nejočekávanější letošní operní dominanty jistě patří uvedení Janáčkovy Její pastorkyně v podání souboru opery pražského Národního divadla či scénická festivalová premiéra poslední opery Giacoma Pucciniho Turandot v nastudování Národním divadle v Brně. V obou se představí v hlavních rolích sopranistka Eva Urbanová. V díle Janáčkově jako Kostelnička,
v pohádkovém ději o princezně Turandot v roli titulní. »Inscenace uvedeme dvakrát, protože čekáme velký zájem o tuto překrásnou pohádkovou operu.
Stejně tak dvakrát uvedeme ve festivalové premiéře i Donizettiho Nápoj lásky,« uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Po deseti letech však scénické uvedení některé ze Smetanových oper bude letos na přehlídce chybět. »Možná budeme muset v budoucnu přistoupit na koprodukční spolupráci s některým s divadel, což je pro nás velmi drahé a náročné, abychom vůbec mohli Smetanův odkaz hrát,« dodal dramaturg přehlídky.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz