Smetanová Litomyšl

Search
Close this search box.

20.6.2011 SANQUIS str. 35 Festival Jana Nekolová

 

Lohengrin a Dalibor, to jsou dva bájní rytíři, nebojácní hrdinové, kteří inspirovali díla významných představitelů hudebního romantismu Richarda Wagnera a Bedřicha Smetany. Oba pro tyto dramatické příběhy složili silnou hudbu plnou vášně, přesto se vkrádá otázka: Mají jejich opery Lohengrin a Dalibor opravdu něco společného?
Richard Wagner často pobýval v Čechách, v Mariánských Lázních začal dokonce připravovat koncepci k libretu Lohengrina. Je tedy nasnadě, že se tito hudební velikáni znali, možná i vzájemně ovlivňovali. V jednom ze svých dopisů však Bedřich Smetana píše: „Wagnerův směr ovšem již tehdy byl, ale věděl jsem, že s tím nesmím začít, nechci-li si zatarasiti cestu na vždycky."
Odpovědi na všechny otázky můžeme najít v novém projektu Gerda Albrechta připraveném speciálně pro Smetanovu Litomyšl. Německý dirigent sestavil program ze známých árií Lohengrina a Dalibora, které přednesou sólisté Olga Romanko, Petra Froese, Michal Lehotský a Svatopluk Sem. Doprovodí je sbor a orchestr Státní opery Praha. Podaří se jim objevit něco z Wagnera ve Smetanovi či ze Smetany ve Wagnerovi? druhé zámecké nádvoRí, litomyšl, 18. 6.

Mundus vocalis neboli vokální svět je podtitulem 53. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Pořadatelé představí lidský hlas jako prostředek uměleckého vyjádření ve všech možných podobách, ať je to zpěv operní, koloraturní, sborový či pouhý přednes. Na programu je například Janáčkova Její pastorkyňa, v premiérách bude uveden Nápoj lásky Gaetana Donizettiho anebo Pucciniho Turandot. Přední koloraturní sopranistka Sumi Jo z Jižní Koreje zazpívá árie z Verdiho oper či Koncert pro koloraturní soprán a orchestr f moll, op. 82 Reinholda Gliera. Výhradně pro festival také vznikl hudebně-taneční projekt na hudbu Carla Orff a a Igora Stravinského Písně a tance lásky. A dílo slavného rodáka Bedřicha Smetany? To prochází napříč celým programem a zazní na mnoha koncertech. litomyšl, 10. 6.-4. 7., http://www.smetanovalitomysl.cz

Foto popis| 1. Olga Romanko, 2. scéna z opery Dalibor, 3. Richard Wagner, 4. Bedřich Smetana, 5. Gerd Albrecht
Foto autor| Foto: archiv Festivalu Smetanova Litomyšl, http://www.olgaromanko.com

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz