SMETANOVA LITOMYŠL 2016 PřEDSTAVí KLASIKu I BEATBOx

Search
Close this search box.

3.6.2016    Pátek Lidových novin    str. 30   Komerční příloha

už 9. června bude zahájen 58. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Potrvá do 3. července, přinese 35 pořadů a přivítá více než 29 tisíc návštěvníků.

 

Počet operních představení je historicky nejvyšší, osm titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu festivalu nebylo. Národní divadlo přiveze Verdiho La Traviatu, Gounodova Romea a Julii, Belliniho „belcantovou“ Normu s Marií Fajtovou v titulní roli a Dvořákovu operu Čert a Káča. Ta bude uvedena v podvečerním čase, aby ji mohli navštívit i rodiče s dětmi. Brněnské Národní divadlo se představí Smetanovou Hubičkou a Bizetovou Carmen, ostravské Národní divadlo moravskoslezské na objednávku Smetanovy Litomyšle připravuje Branibory v Čechách. V přírodním divadle u zámku Nové Hrady jako součást barokního večera tentokrát zazní novodobá premiéra Míčovy opery Operosa terni Colossi Moles v provedení Ensemble Damian.

 

Megakoncerty

 

Takto expresivně by bylo možno označit pořady, které jsou i mezi velkými koncerty mimořádné. Ostatně, Mahlerova Symfonie č. 8, „Symfonie tisíců“, to má již v názvu. Obrovský třísethlavý ansámbl bude tvořit rozšířený Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dva velké sbory, dětský sbor a osm sólistů. Světelnou a technickou výpravou bude rozhodně převyšovat obvyklý standard projekt MASS Vojtěcha Dyka a bratrů Cabanových. Ve scénickém provedení skladby Leonarda Bernsteina se vedle Dyka představí řada známých zpěváků, komorní orchestr, bluesový a jazzový band a také početná perkusní skupina. „Sólo pro 100 smyčců“ je název koncertu, v němž se spojí síly a mistrovství smyčcové sekce hned tří významných souborů – Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice. Pod taktovkou Leoše Svárovského zaznějí skladby z pera Wojciecha Kilara, Petra Iljiče Čajkovského, Ottorina Respighiho, Samuela Barbera a Ralpha Vaughana Williamse.

 

Klasika

 

V zahajovacím koncertu, sestaveném z děl B. Smetany, L. van Beethovena a jubilanta W. A. Mozarta uslyšíme PKF – Prague Philharmonia s Petrem Altrichterem, ale mimo jiné také klavíristu Ivo Kahánka a sopranistku Marii Fajtovou. Velkým zážitkem bude slavné Mozartovo Requiem v provedení České Sinfonietty Radka Baboráka se čtveřicí mladých vynikajících sólistů, baletní verze Bachovy hudby a Orffovy skladby Carmina Burana či galakoncert irské sopranistky Celine Byrne a uruguaysko-amerického tenoristy Gastona Rivera. Ti za doprovodu Symfonického orchestru Hl. města Prahy FOK s Ondrejem Lenárdem zazpívají ty nejkrásnější árie především italských skladatelů.

 

Komorní řada

 

Festival bude opět plně využívat renovované prostory zámeckého návrší a litomyšlské chrámy. V jízdárně se kromě velmi oblíbených lektorských úvodů – ouvertur – uskuteční premiéra literárně-hudebního pořadu Italské listy a violoncellista Jiří Bárta zde představí své kolegy z Eben Tria. V kapitulním kostele si budeme moci vyslechnout Chrámové nokturno s varhanicí Evou Bublovou a ženským vokálním souborem Tiburtina Ensemble. Koncert nazvaný Hudba českých piaristů se bude konat samozřejmě v piaristickém chrámu, ten také přivítá vynikající Ensemble Berlin Prag, tvořený hráči Berlínské filharmonie, České filharmonie a Filharmonie Brno. Zásadní jubileum českých dějin, 700. výročí narození Karla IV., připomene festival uvedením dobových skladeb v pořadu Carolus IV. – Rex et Imperator v mistrovské interpretaci souboru Schola Gregoriana Pragensis a Hany Blažíkové. Bez vstupného bude v piaristickém kostele přístupná Haydnova Missa sancti Bernardi, celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem. Poctou Jakubovi Janu Rybovi bude divadelní představení Hej, mistře!, které se uskuteční ve Smetanově domě. Koncert se známými skladbami, např. Malou noční hudbou, se pak bude konat v kulturním centru Fabrika ve Svitavách. Představí se v něm výtečný polský komorní orchestr Leopoldinum Wrocław.

 

Beatbox na Smetance? A proč ne?!

 

Smetanova Litomyšl jde s dobou a žádná výzva nezůstává mimo jen z pouhého principu. Muzikant, který si říká En. Dru, patří k tomu nejlepšímu, co lze v oboru beatbox vocal najít. Bude moderovat interaktivní koncert #ujizdimNaSmetance, sestavený ze zajímavostí, hádanek a perliček hudby klasické, ale i z televizních seriálů a filmů – například píseň Skyfall zazpívá Monika Bagárová. Diváci do pořadu vstoupí pomocí chytrých telefonů a vítěz hlavní soutěže mobil i vyhraje. Tentokrát se na jevišti aktivně zapojí také děti v pořadu Karneval zvířat. Ústředním motivem multimediální tanečně-divadelní inscenace Barbory Látalové je hudební suita francouzského skladatele Camilla Saint-Saënse, která propojuje pohyb a tanec s videoprojekcemi, originální hudbou a zvuky.

 

Speciality

 

V premiéře mimořádného koncertního a tanečního pořadu složí mezzosopranistka Dagmar Pecková poctu Kurtu Weillovi, autorovi nejen vážných oper, ale také kabaretní hudby, mimo jiné i slavné písně Mackie Messer. V roce 2015 získala čtyři Anděly Akademie populární hudby Aneta Langerová, zpěvačka a autorka hudby s vysokým uměleckým standardem. Na Smetanově Litomyšli se poprvé představí v doprovodu symfonického orchestru, uvede především písně z posledního alba Na Radosti. Právě spojení symfonického orchestru s folkrockovou kapelou Čechomor dalo před patnácti lety vzniknout projektu Proměny, který ji proslavil a ukázal, že folklor s klasikou jde velmi dobře dohromady. Půlkulaté výročí Proměn připomenou dva Koncerty na přání.

 

Velké finále

 

Velké finále, již tradiční vrchol festivalu, bude připomenutím 70. výročí litomyšlského koncertu České filharmonie, která zde pod taktovkou Rafaela Kubelíka přednesla Mou vlast v neděli 23. června 1946, a to v rámci hudebních slavností, označených již jako „Smetanova Litomyšl I.“ O měsíc dříve stejný program položil základní kámen festivalu Pražské jaro a Smetanova Litomyšl by tak mohla být považována za jeho mimopražského „sourozence“. Oficiální založení litomyšlského festivalu si však připsal k dobru Zdeněk Nejedlý až v roce 1949, a tak má historii kratší. Jako připomínka zazní pochopitelně Smetanova Má vlast, opět ji zahraje Česká filharmonie. Chystá se také přímý přenos Velkého finále do Klášterních zahrad, kde jej bude moci bezplatně sledovat kdokoli. Konat se bude jen za příznivého počasí, pokud se vydaří, mohou návštěvníci v zahradách již od 16. hodiny v rámci Odpoledne se Saint-Gobain ADFORS vyslechnout koncert dámského vokálního tria Prime Time Voice a strhující kapely Cigánski diabli.

 

***

 

Z PROGRAMU FESTIVALU

 

Čtvrtek 9. června • 20.00 SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT Zámecké nádvoří

 

Pátek 10. června • 21.00 GIUSEPPE VERDI: LA TRAVIATA Zámecké nádvoří

 

Sobota 11. června • 17.00 ANTONÍN DVOŘÁK: ČERT A KÁČA Zámecké nádvoří

 

Neděle 12. června • 21.00 LEONARD BERNSTEIN: MASS Zámecké nádvoří

 

Úterý 14. června • 20.30 DAGMAR PECKOVÁ & KURT WEILL – CABARET EPOQUE Zámecké nádvoří

 

Středa 15. června • 17.00 #ujizdimNaSmetance Zámecké nádvoří

 

Čtvrtek 16. června • 19.30 TROJHVĚZDÍ VÍDEŇSKÝCH KLASIKŮ Zámecké nádvoří

 

Pátek 17. června • 21.00 BAROCCO & CARMINA BURANA Zámecké nádvoří

 

Sobota 18. června • 21.00 BEDŘICH SMETANA: BRANIBOŘI V ČECHÁCH Zámecké nádvoří Neděle 19. června • 19.30 GUSTAV MAHLER: SYMFONIE TISÍCŮ Zámecké nádvoří

 

Pondělí 20. června • 21.00 ANETA LANGEROVÁ NA RADOSTI Zámecké nádvoří

 

Středa 22., čtvrtek 23., pátek 24. a sobota 25. června • 21.00 VEČER NA ZÁMKU V NOVÝCH HRADECH Nové Hrady u Litomyšle

 

Čtvrtek 23. června • 21.00 CHARLES GOUNOD: ROMEO A JULIE Zámecké nádvoří

 

Pátek 24. června • 21.00 VINCENZO BELLINI: NORMA Zámecké nádvoří

 

Sobota 25. června • 20.00 GALAKONCERT – HVĚZDY OPERNÍHO NEBE CELINE BYRNE & GASTON RIVERO Zámecké nádvoří

 

Neděle 26. června • 20.15 SÓLO PRO 100 SMYČCŮ Zámecké nádvoří

 

Pondělí 27. a úterý 28. června • 20.30 KONCERT NA PŘÁNÍ – PROMĚNY Zámecké nádvoří

 

Pátek 1. července • 21.00 BEDŘICH SMETANA: HUBIČKA Zámecké nádvoří

 

Sobota 2. července • 21.00 GEORGES BIZET: CARMEN Zámecké nádvoří

 

Neděle 3. července • 19.30 VELKÉ FINÁLE Zámecké nádvoří

 

Celý program a další informace: http://www.smetanovalitomysl.cz

 

Foto autor| Foto František Renza

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz