Smetanova Litomyšl 2018

Search
Close this search box.

19.6.2018   Haló noviny   str. 11   Píšete nám – z regionů  Lidmila KRUŽÍKOVÁ    

Byl zahájen 60. ročník Smetanovy Litomyšle. Hudební svátek, který se řadí k těm nejvýznamnějším, které na území republiky probíhají. Střídají se zde světově známí sólisté, dirigenti i hudební tělesa a každý, kdo má možnost se některého koncertu zúčastnit, odchází s nevšedními zážitky. I když vstupenky nejsou zrovna levné, ti, kteří mají hudbu rádi, a já nejsem výjimkou, lístky si opatří, protože je to něco, co jinde nezažijete.

Ale proč o tom píšu? Stále jsou mezi námi ti, a není jich málo, kteří kritizují předcházející režim a nenechají na něm niť suchou. Ale novodobá tradice Smetanovy Litomyšle byla zahájena v roce 1974, kdy jsme si připomínali 150. výročí narození Bedřicha Smetany, a tento operní a hudební festival byl oslavou nejen Smetany, ale i dalších hudebních skladatelů. Spolu s ním pak ještě probíhala Mladá Smetanova Litomyšl, kde začínali např. Václav Hudeček nebo Jiří Bělohlávek.

A Smetanova Litomyšl se koná každoročně. Jak to, že je tak úspěšná, když všechno to, co bylo dřív, bylo prý špatné, a teprve po roce 1989 se můžeme »svobodně rozvíjet«?

Bylo mi smutno, když při zahajovacím koncertu zazněly projevy, které v superlativech hodnotily současnost Smetanovy Litomyšle, ale nenašel se nikdo, kdo by zmínil historii. To se nenosí, to není in.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz