Smetanova Litomyšl 2022

WEB , Datum: 28.04.2022 , Zdroj: divadlo.cz , Autor: Autor článku: převzato z: https://smetanovalitomysl.cz/ , Datum importu: 28.04.2022 12:41 , RU / den: 10 000 , AVE: 5 000,00 Kč , Země: Česko , GRP: 0,11

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Národní festival Smetanova Litomyšl se v roce 2022 uskuteční během 27 dní od 9. června do 5. července.

V duchu poetického motta „A znovu láska” přinese 43 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 18. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Čtyřicet tři pořadů 64. Smetanovy Litomyšle spojuje ročníkové téma „A znovu láska…“ inspirované veršem básníka Jana Skácela, od jehož narození si letos připomínáme 100 let. Láska, která v básni „znovu, odedávna zpovzdálí překáží smrti“, je východiskem z bolavé doby poznamenané únavou z dlouhotrvajících omezení a mezilidským hašteřením, i nadějí a lékem v dobách ataku na základní lidskost. Program tak nezahrnuje jenom díla spojená s tématem lásky ve všech jejích podobách, ale jako celek má působit radostně, má smiřovat, hladit a utěšovat. Po předchozích dvou zkrácených ročnících se Smetanova Litomyšl vrací k plnému rozsahu, a dokonce s rekordním počtem pořadů, účinkujících a také očekávaných návštěvníků. Vracejí se též zahraniční umělci, mimo jiné 64. ročník zahájí Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem, v galakoncertu vystoupí uruguayský basbarytonista Erwin Schrott, představí se Sacconi Quartet London, po dvou odkladech z předchozích ročníků vystoupí soubor flamenca z andaluské Málagy.

V roce 2022 započne velká rekonstrukce Státního zámku Litomyšl a pořadatelé se tak v letošním i následujících ročnících budou muset vypořádat s určitými omezeními. Protože nebude k dispozici obvyklé jevištní zázemí v zadním traktu zámku, musely být vynechány výpravné operní inscenace. Aby nebyla přerušena kontinuita vystupování všech tří českých národních divadel, jsou připraveny jejich speciální komponované večery. Pražské svůj sestavilo z árií, duet, ansámblů a sborových scén s tématem lásky z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, brněnská Janáčkova opera zvolila výběr scén z oper Giuseppe Verdiho, ostravské se představí ukázkami ze svých úspěšných muzikálových inscenací. Premiéru bude mít nové nastudování opery Lenky Noty Jsem kněžna bláznů, Musica Florea na festivalové stagioně v Nových Hradech tentokrát uvede Vivaldiho operu Farnace.

V koncertech Slovenské filharmonie, České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Filharmonie Brno budou dominovat velká orchestrální díla, např. Dvořákova „Novosvětská“, Straussova Alpská symfonie, Šostakovičova „Leningradská“ a Čajkovského Symfonie č. 5. Lukáš Vondráček přednese Brahmsův první klavírní koncert d moll, slavný Čajkovského klavírní koncert b moll zahraje Ryan Martin Bradshaw. Spojené smyčcové sekce Moravské filharmonie Olomouc, Janáčkovy filharmonie Ostrava a Komorní filharmonie Pardubice se už potřetí sejdou v projektu Sólo pro 100 smyčců. Příznivou akustiku nádvoří zámku Litomyšl využijí též velká oratorní díla – Orffova Carmina Burana s Moravskou filharmonií Olomouc a Händelův Mesiáš se souborem Collegium 1704. Naopak menší sály zaplní komorní hudba a litomyšlské chrámy duchovní hudba s řadou mimořádných uměleckých počinů.

Téma ročníku do svého názvu přejal komponovaný autorský pořad Jiřího Pavlici a Hradišťanu se Symfonickým orchestrem FOK Praha. Ten by mohl přivést do hlediště mladší generaci, stejně tak jako oblíbený Koncert na přání, který tentokrát s Janáčkovou filharmonií Ostrava připravil B-Side Band a Vojtěch Dyk. Menším dětem je určena dětská opera Jana Kučery Perníková chaloupka, úspěšní mladí hudebníci předvedou výsledky své práce při vyvrcholení dalšího ročníku mentoringu uměleckého vzdělávání MenART. Vybraní mladí umělci z celého světa vystoupí v souboru Ensemble Esperanza sestavovaným lichtenštejnskou Mezinárodní hudební akademií. Příklad mimořádně úspěšného muzicírování mladých lidí pak bude vyvrcholením celého festivalového ročníku – Velké finále s Police Symphony Orchestra a mnoha překvapivými hosty. Tím však letošní ročník neskončí: jako sváteční přídavek bude v den Svátku slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje provedeno scénické oratorium Jana Zástěry Nádech věčnosti k poctě sv. Ludmily se Soňou Červenou v hlavní roli.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz