Smetanova Litomyšl: boj o židle

3.3.2015    Právo    str. 11   Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner      

Ve středu začne předprodej vstupenek na letošní, 57. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

 

            Navzdory tomu, že program je nabitý po čtyři týdny od 11. června do 5. července, a do předprodeje jde rekordních 30 tisíc vstupenek, čeká se o ně tvrdý boj od první minuty, kdy se předprodej na internetu otevře.

            „Za rekordním počtem návštěvníků se nehoníme z nějaké pýchy. V roce 2009 jsme poprvé dostali dotaci z regionálního operačního programu, která byla určena právě na propagaci festivalu, a proto jsme se zavázali, že navýšíme počet míst, aby mohli přijíždět další návštěvníci. Vždy jsme měli dávno dopředu vyprodáno a bylo neúčelné zvát hosty, pro které bychom neměli ani vstupenky na festivalová představení,“ řekl Právu ředitel festivalu Jan Pikna.

            „Jdeme do prodeje ve středu 4. března v 10 hodin. Jako vždy čekám v prvních hodinách obrovský nápor, hlavně na opery Tosca, Nabucco, o koncert na přání,“ tipuje Pikna.

            „Za pět let se počet návštěvníků zvýšil z 16 tisíc na letošních očekávaných 30 tisíc, proto přibíráme další pořady, snad jednou budeme moci nabízet i více vstupenek do zahraničí,“ dodal ředitel festivalu. Uspokojit zájemce navzdory rostoucímu počtu představení je těžké. Roste i atraktivita, a tedy i zájem hudbymilovné veřejnosti.

            „Rozpočet je přes 29 miliónů korun. Unikátem tohoto festivalu v českých podmínkách je, že čtyřicet procent nákladů bude pokryto ze vstupného. Pardubický kraj občas čelí kritice, že nemáme stálou operní scénu, ale jsem přesvědčen, že tento operní festival dá milovníkům opery podstatně víc,“ míní Roman Línek (KDU-ČSL), náměstek pardubického hejtmana a předseda správní rady Smetanovy Litomyšle. „Je to největší program festivalové historie. Výčet oper je podle pana Línka důležitější než mít celoroční operní scénu a já s tím musím souhlasit,“ navázal na něj programový ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

            „My za těch pětadvacet dní uvedeme sedm operních titulů. Je to nebývalé, navíc v tak velké rozmanitosti. Skutečně si může vybrat každý milovník operního umění. Uslyšíme nejen českou klasiku – Smetanovy Dvě vdovy – ale i úplnou modernu – českou soudobou operu Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. Uslyšíme italskou klasiku, a to hned tři významné tituly. Bude se hrát Puccini, úplně nová inscenace Tosky, poprvé budeme hrát na festivalu Verdiho Macbetha a budeme hrát i jeho Nabucca. Sedmičku oper uzavírá Musorgského Boris Godunov,“ jen stručně připomenul alespoň opery z letošního programu Stříteský.

 

Jako vždy čekám v prvních hodinách obrovský nápor, hlavně na opery Tosca, Nabucco, o koncert na přání Jan Pikna, ředitel festivalu

 

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz