Smetanova Litomyšl bude. Ale jen v komorním pojetí

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 22.04.2020 , Zdroj: Svitavský deník , Strana: 13 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Vytištěno: 1 690 , Rubrika: Týdeník Nové Svitavsko , Země: Česko

Téma týdne

Smetanova Litomyšl se nevzdává. Kompletně mění kvůli koronaviru program 62. ročníku, ale festival bude. V červenci. Původní program Smetanovy Litomyšle je celý zrušený. Kdo si už zakoupil lístky, o svoje peníze nepřijde, vstupné se bude vracet.

Restriktivní opatření proti šíření koronavirové nákazy se podepíše na řadě akcí. Některé se ruší, jiné mění termíny.

Pořadatelé Smetanovy Litomyšle upravili letošní ročník tak, aby se mohl konat i za aktuálních podmínek. Ty naopak využijí k vytvoření mimořádné, jindy jen těžko opakovatelné podoby festivalu. „Nově bude program tvořit cyklus exkluzivních komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků. Interprety budou špičkoví čeští umělci. Festival se uskuteční od 2. do 12. července a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim,“ uvedla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Ukáže dějiště festivalu, a to nádherný litomyšlský zámek v jeho přirozené kráse, bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny.

Červencový festival využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadlo a další interiéry.

Především v areálu litomyšlského zámku se uskuteční každodenní festivalové koncerty se sólisty a komorními ansámbly. „Pořady se ovšem uskuteční také v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst pouze s dokonalým poslechem a výhledem,“ dodala Jana Bisová.

PRO HRSTKU DIVÁKŮ

Múza naděje téma letošního ročníku Smetanovy Litomyšle zůstává. „Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium,“ vysvětluje ředitel festivalu Jan Pikna. Jindy neopakovatelný zážitek účastnit se takových koncertů bude mít opravdu jen hrstka diváků. Na počátku půjde do prodeje necelých pět desítek vstupenek na jeden pořad.

Pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, uskuteční se další vlny předprodeje. „Umíme dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ míní ředitel Pikna.

Na přípravu dramaturgie se těší umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský. Má příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby, a to je pro něho prý úžasná výzva.

***

Program bude zveřejněn 8. června. Vstupenky se začnou prodávat 10. června. Pokud se bude zvyšovat povolený počet osob, uskuteční se další předprodej.

Region vydání: Východní Čechy

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz