Smetanova Litomyšl bude patřit nejen operám, po deseti letech oslní i Kožená

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 12.06.2019 , Zdroj: regiony.impuls.cz +1 , Strana: 0 , Autor: Stanislava Králová

Obsahové duplicity: 12.06.2019 – Mladá fronta DNES N1

Smetanova Litomyšl bude patřit nejen operám, po deseti letech oslní i Kožená

Letošní 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl začíná už ve čtvrtek. Během pětadvaceti festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek doprovodných vystoupení. K tomu se přidá Smetanova výtvarná Litomyšl, která se letos dočká svého patnáctého ročníku.

Zahajovacím koncertem v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou otvírá hudební festival Smetanova Litomyšl svoji 61. kapitolu. Do prodeje pořadatelé uvolňují poslední rezervy ze vstupenek pro sponzory a zvané hosty, a tak je možné s trochou štěstí sehnat lístky i na dříve vyprodané pořady.

Slavnostní zahajovací koncert festivalu začne 13. června od 20.15 hodin na druhém nádvoří zámku. Na koho se nedostaly vstupenky, může přímý přenos koncertu sledovat zdarma na velké LED obrazovce z Festivalových zahrad. Vstup je zdarma.

Pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůšy se představí Česká filharmonie a houslista Josef Špaček. Na programu je: Bedřich Smetana : Pražský karneval – Introdukce a polonéza, Petr Iljič Čajkovskij : Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35, Antonín Dvořák : Karneval – koncertní předehra pro orchestr op. 92, Leoš Janáček : Taras Bulba – rapsodie pro orchestr.

Některé mimořádné koncerty a představení však unikají pozornosti a vstupenek je na ně ještě dostatek. „Především méně známé a uváděné operní tituly Hry o Marii Bohuslava Martinů, Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Šostakoviče a Triptych Giacoma Pucciniho jsou stále k dispozici,“ řekla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Vstupenky je možné sehnat i na velké koncerty, tedy Svatou Ludmilu nebo Faustovo prokletí Hectora Berlioze. Bohatá je stále i nabídka komorních pořadů – Sváteční matiné s Ambroš Ladies Orchestra, Goldbergovské variace v úpravě Dmitrije Sitkovetskeho, provedené trojicí špičkových hudebníků Jiřím Bártou, Jakubem Fišerem a Romanem Patočkou.

Jestliže si loni festival hned v několika dílech připomínal osudové osmičky Československa, letos se zaměřuje na opery. Návštěvníci si jich budou moci vychutnat hned deset. S operami přijedou všechna česká národní divadla: pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora. V roli krále Vladislava se představí rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka.

Návštěvníkům minulých ročníků je z oper Zítra se bude… a Toufar již jako autor dobře znám Aleš Březina.

„K napsání nové opery jej inspiroval fascinující příběh talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala strhující dílo: dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? Na vzniku komorního muzikálu Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy se podílel mezinárodní tvůrčí tým a nastudoval jej kanadský soubor Theaturtle Toronto,“ řekl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Pořadatelům se po deseti letech podařilo získat na pódium zámeckého nádvoří světově uznávanou mezzosopranistku Magdalenu Koženou.

„Osudy slavných ženských hrdinek jsou plné vášně, lásky, žalu, ale i vzdoru a odhodlání. Jejich křehkou nádheru představí Magdalena Kožená za doprovodu nejuznávanějšího českého ansámblu, který se specializuje na tzv. autentické provozování staré hudby – Collegium 1704 – Prague Baroque Orchestra s dirigentem Václavem Luksem,“ řekl Stříteský.

V rámci hudebního festivalu vyvrcholí také stipendijní program MenART, který se podílí na přípravě možných budoucích hvězd festivalu. V Litomyšli se uzavře první ročník a představí své výsledky.

V sobotu 22. června v sérii tří koncertů nejprve vystoupí mladí interpreti, ve druhém autoři a ve třetím bude pódium patřit mentorům – Kateřině Kněžíkové, Ivo Kahánkovi, Beatě Hlavenkové, Terezii Kovalové a Radce Fišarové.

Souběžně s hudební Smetanovou Litomyšlí probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl. V zámeckém pivovaru představí galerista a kurátor David Železný Kruhy a čáry, výběr ze své soukromé sbírky.

V piaristickém chrámu uvede multimediální umělec Daniel Pešta projekt ExCitace, jehož součástí je videoart Kapka a objekt Ježíš v plodové vodě. Současným českým uměním se zabývá také Galerie Miroslava Kubíka, která představí Obrazy, tapisérie a fotografie Zorky Ságlové.

Ve Street galerii Pakosta v Mariánské ulici bude vystavovat Organické stopy Petr Nikl. Galerie Zdeněk Sklenář přinese Slavnost hrdinů – Edici 27 linií, s díly Václava Boštíka, Karla Malicha, Zdeňka Sýkory, Teodora Pištěka a mnoha dalších.

Galerie Kroupa připravila expozici děl českého expresionismu, Městská galerie Litomyšl zve do světa Josefa Portmana. White Gallery v Osíku u Litomyšle pod názvem Prolínání vystaví výběr děl Petra Dejmka, Bedřicha Dlouhého, Ludmily Jandové, Miroslava Kovala, Jakuba Nepraše, Daniela Pešty a mnoha dalších.

V jedinečném objektu Kulturák ARCHA v nedaleké Lubné bude vystaven přípravný model Entropy, jednoho z nejznámějších děl Davida Černého.

Smetanova Litomyšl potřetí nabídne prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Obyvatelé Litomyšle, návštěvníci festivalu ale i nahodilí turisté tak mají možnost při své návštěvě města ochutnat alespoň malý kousek z festivalu.

Vstup do zahrad je bez vstupného, a navštívit je tak může opravdu každý. Za příznivého počasí budou pořady v zahradách probíhat každý den, o víkendech a v červencové sváteční dny od desáté hodiny dopolední, ve všední dny jen večer, kdy bude možno zejména sledovat projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz