Smetanova Litomyšl bude patřit operám i příběhům

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 12.06.2019 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 15 , Autor: Stanislava Králová , Vytištěno: 138 523 , Prodáno: 113 539 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko

Letošní 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl začíná zítra. Během 25 festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek doprovodných vystoupení. K tomu se přidá Smetanova výtvarná Litomyšl, která se letos dočká svého 15. ročníku.

Zahajovacím koncertem v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou otvírá hudební festival Smetanova Litomyšl svoji 61. kapitolu. Do prodeje pořadatelé uvolňují poslední rezervy ze vstupenek pro sponzory a zvané hosty, a tak je možné s trochou štěstí sehnat lístky i na dříve vyprodané pořady. Některé mimořádné koncerty a představení však unikají pozornosti a vstupenek je na ně ještě dostatek. „Především méně známé a uváděné operní tituly Hry o Marii Bohuslava Martinů, Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Šostakoviče a Triptych Giacoma Pucciniho jsou stále k dispozici,“ řekla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Vstupenky je možné sehnat i na velké koncerty, tedy Svatou Ludmilu nebo Faustovo prokletí Hectora Berlioze. Bohatá je stále i nabídka komorních pořadů – Sváteční matiné s Ambroš Ladies Orchestra, Goldbergovské variace v úpravě Dmitrije Sitkovetskeho, provedené trojicí špičkových hudebníků Jiřím Bártou, Jakubem Fišerem a Romanem Patočkou. Jestliže si loni festival hned v několika dílech připomínal osudové osmičky Československa, letos se zaměřuje na opery. Návštěvníci si jich budou moci vychutnat hned deset. S operami přijedou všechna česká národní divadla: pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora. V roli krále Vladislava se představí rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka.

Návštěvníkům minulých ročníků je z oper Zítra se bude… a Toufar již jako autor dobře znám Aleš Březina. „K napsání nové opery jej inspiroval fascinující příběh talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala strhující dílo: dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? Na vzniku komorního muzikálu Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy se podílel mezinárodní tvůrčí tým a nastudoval jej kanadský soubor Theaturtle Toronto,“ řekl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Pořadatelům se po deseti letech podařilo získat na pódium zámeckého nádvoří světově uznávanou mezzosopranistku Magdalenu Koženou. „Osudy slavných ženských hrdinek jsou plné vášně, lásky, žalu, ale i vzdoru a odhodlání. Jejich křehkou nádheru představí Magdalena Kožená za doprovodu nejuznávanějšího českého ansámblu, který se specializuje na tzv. autentické provozování staré hudby – Collegium 1704 – Prague Baroque Orchestra s dirigentem Václavem Luksem,“ řekl Stříteský. V rámci hudebního festivalu vyvrcholí také stipendijní program MenART, který se podílí na přípravě možných budoucích hvězd festivalu. V Litomyšli se uzavře první ročník a představí své výsledky. V sobotu 22. června v sérii tří koncertů nejprve vystoupí mladí interpreti, ve druhém autoři a ve třetím bude pódium patřit mentorům – Kateřině Kněžíkové, Ivo Kahánkovi, Beatě Hlavenkové, Terezii Kovalové a Radce Fišarové.

Souběžně s hudební Smetanovou Litomyšlí probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl. V zámeckém pivovaru představí galerista a kurátor David Železný Kruhy a čáry, výběr ze své soukromé sbírky. V piaristickém chrámu uvede multimediální umělec Daniel Pešta projekt ExCitace, jehož součástí je videoart Kapka a objekt Ježíš v plodové vodě. Současným českým uměním se zabývá také Galerie Miroslava Kubíka, která představí Obrazy, tapisérie a fotografie Zorky Ságlové. Ve Street galerii Pakosta v Mariánské ulici bude vystavovat Organické stopy Petr Nikl. Galerie Zdeněk Sklenář přinese Slavnost hrdinů – Edici 27 linií, s díly Václava Boštíka, Karla Malicha, Zdeňka Sýkory, Teodora Pištěka a mnoha dalších. Galerie Kroupa připravila expozici děl českého expresionismu, Městská galerie Litomyšl zve do světa Josefa Portmana. White Gallery v Osíku u Litomyšle pod názvem Prolínání vystaví výběr děl Petra Dejmka, Bedřicha Dlouhého, Ludmily Jandové, Miroslava Kovala, Jakuba Nepraše, Daniela Pešty a mnoha dalších. V jedinečném objektu Kulturák ARCHA v nedaleké Lubné bude vystaven přípravný model Entropy, jednoho z nejznámějších děl Davida Černého.

Smetanova Litomyšl potřetí nabídne prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Obyvatelé Litomyšle, návštěvníci festivalu ale i nahodilí turisté tak mají možnost při své návštěvě města ochutnat alespoň malý kousek z festivalu. Vstup do zahrad je bez vstupného, a navštívit je tak může opravdu každý. Za příznivého počasí budou pořady v zahradách probíhat každý den, o víkendech a v červencové sváteční dny od desáté hodiny dopolední, ve všední dny jen večer, kdy bude možno zejména sledovat projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz