Smetanova Litomyšl bude: Živě a komorně

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 20.04.2020 , Zdroj: casopisharmonie.cz , Celková návštěvnost: 11 235

Pořadatelé Smetanovy Litomyšle dnes oznámili změnu programu letošního ročníku. Upravili program tak, aby se mohl konat i za aktuálních podmínek. Bude ho tvořit cyklus komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků. Festival proběhne v termínu od 2. do 12. července 2020 a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim.

Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Ukáže dějiště festivalu – litomyšlský zámek – bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny. Využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadélko a další interiéry. „Především tam se ostatně uskuteční i následující každodenní festivalové koncerty se sólisty a komorními ansámbly. Pořady ale budou i v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst pouze s dokonalým poslechem a výhledem,“ uvádí za festival tisková mluvčí Jana Bisová.

Múza naděje jako ročníkové motto zůstává. „Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům,“ uvádí ředitel festivalu Jan Pikna. Na počátku prodeje bude k dispozici necelých 50 vstupenek na pořad, pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, uskuteční se další vlny předprodeje. „ Máme málo informací, nevíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat na začátku července. Umíme ale dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ dodává Jan Pikna.

„Příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby je úžasná výzva,“ říká dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. „Běžně totiž u nás tvoří spíše doplněk k operám a velkým koncertům a zůstává tak trochu ve stínu. Přitom je její zásoba takřka nevyčerpatelná, je tak nádherná a máme pro ni skvělé interprety. “

Program bude zveřejněn 8. června, vstupenky se začnou prodávat o dva dny později, ve středu 10. června. „Vážíme si mimořádné podpory partnerů, donátorů a mecenášů, kteří nám zůstali a podrželi nás. V těžké situaci se pozná, kdo opravdu věří v nenahraditelnost kultury a její nesmírný význam pro identitu a duchovní úroveň národa. Děkujeme těm, kteří nás mají rádi a dávají Smetanově Litomyšli naději přežít,“ dodává Jan Pikna. Podpořit organizátory mohou příznivci festivalu také tím, že jim ponechají část dříve zaplaceného vstupného. Pořadatelé se zavázali, že výnos použijí i pro pomoc nezávislým hudebníkům.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz