Smetanova Litomyšl: česká špička a moderna

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 04.07.2020 , Zdroj: Orlický deník , Strana: 3 , Autor: (ik) , Vytištěno: 1 250 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 06.07.2020 07:59 , Rubrika: Orlicko/Pardubický kraj , Země: Česko

Litomyšl – Letošní 62. ročník festivalu Smetanova Litomyšl zahájila hudba skladatele Bedřicha Smetany.

Festival musel kvůli koronaviru komplet změnit program. Jeho komorní verze nabídne celkem 35 pořadů a potrvá do 12. července.

„Partneři a sponzoři ponechali své plnění i při skromnějším programu. Mnozí mecenáši zvýšili své darované částky na pomoc festivalu v nouzi a mecenášů po nástupu nesnází dokonce přibylo,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Organizátoři získali pro komorní verzi festivalu špičkové české umělce. „Důležitá byla ochota těch nejlepších českých interpretů vystoupit i v méně komfortních podmínkách, než bývá v Litomyšli zvykem, a v krátké době nastudovat požadovaný program,“ dodal Pikna.

Kvůli nepříznivé předpovědi počasí se úvodní koncert nakonec neuskutečnil na zámeckém nádvoří, ale poprvé ve Smetanově domě.

„Zahajovací koncert byl poctou litomyšlskému rodákovi Bedřichu Smetanovi, proto byl složen z jeho děl. Vystoupila celá řada českých umělců, a to Kateřina Kněžíková, Pavel Černoch, Adam Plachetka, Ivo Kahánek, Jan Simon, David Švec nebo Pavel Haas Quartet,“ uvedla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Ruku v ruce s hudebním festivalem jde i přehlídka umění Smetanova výtvarná Litomyšl. Kromě velké openair výstavy Plán B nabízí i další zajímavé expozice. Jedna z nich se nachází ve White Gallery v Osíku. Second Life představuje unikátní kolekci Oldřicha Th. Uttendorfského, honorárního konzula Monackého knížectví. „Jsem rád, že můžeme prostřednictvím výběrové expozice ve White Gallery nahlédnout do skrytého světa pana doktora Uttendorfského. Veřejná výstava z jeho sbírek vznikla poprvé,“ řekl majitel galerie v Osíku Martin Janda.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz