Smetanova Litomyšl do konce týdne. Páteční koncert se změnou programu

WEB, Datum: 30.06.2022, Zdroj: klasikaplus.cz, Autor: Łukasze Borowicze, Datum importu: 30.06.2022 19:56, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Páteční koncert České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši mění svůj program. Kvůli náhlé zdravotní indispozici Lukáše Vondráčka nezazní avizovaný Brahmsův Klavírní koncert, ale Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka v podání Václava Petra. Už dnes, ve čtvrtek večer zazpívá na festivalu uruguayský basbarytonista Erwin Schrott. Pěvce na bandoneon doprovodí Victor Hugo Villena a orchestr PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Łukaszem Borowiczem.

Česká filharmonie do Litomyšle přiveze koncert věnovaný nástupu České republiky do předsednictví Rady Evropské unie. Na programu zůstává Smetanova symfonická báseň Z českých luhů a háj ů z cyklu Má vlast a Sukova Praga, nově byl zařazen Dvořákův violoncellový koncert, kde se jako sólista představí Václav Petr. Koncertní mistr České filharmonie se právě s tímto dílem stal letos v květnu laureátem soutěže Classic Strings International Competition and Festival v Dubaji.

Festival Smetanova Litomyšl jde do svého závěru. V sobotu 2. července odpoledne se v zámecké jízdárně sejdou Sacconi Quartet London, Wihanovo kvarteto a sopranistka Lucie Kaňková s harfistkou Roxanou Hädler. „V již osvědčeném spojení dvou špičkových komorních těles, anglického a českého, vyslechneme tři smyčcové oktety z rané kompoziční éry Mozarta, Brahmse a Šostakoviče, ale též výběr z Umění fugy, jímž pro tento rok symbolicky uzavíráme festivalový projekt Bach XXII,“ uvádějí pořadatelé. Večer na zámeckém nádvoří bude opět patřit České filharmonii s Jakubem Hrůšou. Společně přednesou Mysterium času Miloslava Kabeláče a Šostakovičovu Symfonii č. 7 C dur Leningradskou, která zazní k osmdesátému výročí své premiéry.

Neděle přinese tři hlavní programy – dopoledne v zámecké jízdárně vystoupí houslista Pavel Šporcl s herečkou Barborou Kodetovou a klavíristou Petrem Jiříkovským v pořadu Bára a Pavel – O lásce. Odpoledne v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže bude patřit Misse Brevis Zdeňka Krále z roku 2016. Za celebrování Tomáše Halíka bude sólisty, sbory a Komorní filharmonii Pardubice řídit Robert Kružík. Večerní koncert na zámeckém nádvoří bude v režii Police Symphony Orchestra s dirigenty Joelem Hánou a Kryštofem Koskou. „Pro vyvrcholení 64. Smetanovy Litomyšle připravil orchestr společně se svými hosty jedinečný večer, který netradičně propojí nejeden hudební žánr s unikátním prostorem zámeckého nádvoří. Velké finále pod taktovkou Police Symphony Orchestra tak bude energické, překvapivé, velkolepé, emotivní a motýlí – prostě takové, jací jsou oni sami!“ lákají na koncert organizátoři.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu letos do Litomyšle přijede podruhé, aby představil oratorium Nádech věčnosti Jana Zástěry. Půjde o mimořádné provedení nového oratoria k poctě svaté Ludmily ve svátek slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje. V roli svaté Ludmily vystoupí legendární herečka a pěvkyně Soňa Červená. Pěveckými sólisty budou Lucie Hájková, Petr Nekoranec, Jiří Brückler a Lukáš Bařák. Spolu s nimi zazpívá Kühnův smíšený sbor a celé dílo bude řídit samotný skladatel. Tento scénický koncert v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže v úterý 5. července letošní Smetanovu Litomyšl uzavře.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz