Smetanova Litomyšl – festival s geniem loci

Search
Close this search box.

28.2.2019   Lidové noviny   str. 1   Příloha – Smetanova Litomyšl

1.3.2019   Mladá fronta DNES   str. 1   Příloha – Smetanova Litomyšl

61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 13. června do neděle 7. července. Představí nejlepší české výkonné umělce, uvede řadu zásadních děl českých autorů, ale zaměří se také na práci s mládeží, aby podpořil nové talenty a do hledišť přivedl rodiny s dětmi.

Letošní ročník nebude v ničem zaostávat za loňským jubilejním. Přinese stejný počet 41 pořadů a trvat bude plných 25 programových dní, uvedl ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Mimořádně rozsáhlá je operní řada čítající deset titulů. Přijedou s nimi všechna tři naše národní divadla, pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora, brněnské Donizettiho Nápoj lásky, Hry o Marii Bohuslava Martinů a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, ostravské Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče, Pucciniho Triptych a rockovou operu Jesus Christ Superstar. V zahraniční produkci souboru z Toronta bude uvedena opera Charlotte českého skladatele Aleše Březiny. Na letní stagionu v zámku Nové Hrady je letos nachystána česká premiéra scénického provedení opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770, dětem je věnována opera Jiřího Temla Kocour v botách. Virtuózními operními áriemi v galakoncertu bezpochyby oslní světová sopranistka Olga Peretyatko. „Na festival přijede také Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského Moskva, který uvede pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Fedosejeva například suitu z Labutího jezera a ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem také populární Polovecké tance,“ informuje umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský a dodává: „V několika koncertech vystoupí partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle – Česká filharmonie, která pod vedením Jakuba Hrůši nejprve přednese v úvodním koncertu mj. skladby Smetanovy, Dvořákovy, Čajkovského a Janáčka, v dalším večeru pak Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila.“ Všem milovníkům nespoutané muziky je určen pořad Hej Romale!, na němž se hudebníci České filharmonie představí společně s Dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Stejně tak dvakrát vystoupí rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle – pěvec Adam Plachetka. V koncertu věnovanému 260. výročí úmrtí Georga Friedricha Händela a v Daliborovi v roli krále Vladislava. V dlouhodobém cyklu Faustus bude na programu Smetanovy Litomyšle v roce 2019 Berliozova monumentální dramatická legenda Faustovo prokletí a k nedožitým 90. narozeninám skladatele Petra Ebena varhanní cyklus Faust.

Po mimořádném úspěchu prvního koncertu se dočká pokračování Sólo pro 100 smyčců, v němž spojí síly smyčcové sekce filharmonií z Ostravy, Olomouce a Pardubic. Festival završí ve Velkém finále oblíbené skladby k mimořádným ceremoniálům, slavnostním obřadům, ale i sportovním událostem. „A máme co slavit! Před 195 lety se narodil Bedřich Smetana. Součástí programu festivalu proto bude i sborový koncert u jeho pomníku, jímž vzdá město Litomyšl svému velkému rodákovi hold,“ uzavírá ředitel festivalu Jan Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz