Smetanova Litomyšl jako připomínka

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 02.02.2023, Zdroj: Právo, Strana: 20, Autor: Ludmila Žlábková, Vytištěno: 79 895, Prodáno: 51 615, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 02.02.2023 01:45, Čtenost: 172 094, Rubrika: Kultura, AVE: 18 402,85 Kč, Země: Česko, GRP: 1,91

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Pětatřicet představení a další v doprovodném programu přinese 65. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. S podtitulem Belle Époque, tedy „krásná doba – krásné časy“, jak se označuje období přelomu devatenáctého a dvacátého století, se uskuteční ve dnech 15. června až 2. července.

Nebývalý pokrok vědy a techniky se tehdy propsal i do umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětlil dramaturg Vojtěch Stříteský a připojil výčet dalších děl, která tuto dobu připomenou.

„Návštěvníci například uslyší Varhanní symfonii č. 6. Charles-Marie Widora na koncertu Hsiao-Yi Yu z Tchaj-wanu, Varhanní sonátu č. 1 d moll Alexandre Guilmanta nebo Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského,“ uvedl.

Prostor rovněž pro současnou hudbu

V cyklu Hvězdy operního nebe vystoupí sopranistka Maria Agresta a tenorista Pavel Černoch. Systematický zájem o tvorbu J. S. Bacha připomene provedení 1. dílu Dobře temperovaného klavíru Martinem Kozákem či pořad Bach a Lipsko 1723, oživující tři sta let starou historii boje o místo kantora v kostele sv. Tomáše.

Současnou hudbu reprezentuje operní komiks Lukáše Sommera Časoplet a koncerty přesahové, například Koncert na přání s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers nebo Jazzová jízda v jízdárně. Sté výročí narození Marie Callasové připomene festival uvedením hry Terence McNallyho Mistrovská lekce. Jako obvykle ročník zakončí Velké finále s uvolněnějším programem, tentokrát vzdá poctu krásám Itálie.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz