Smetanova Litomyšl je letos ve znamení opery

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 14.06.2019 , Zdroj: kudyznudy.cz

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod „širým nebem“. Letos se 61. ročník festivalu koná od 13. června do 7. července 2019. Rozmanitá dramaturgie, zahrnující kromě děl operních také koncerty, oratoria a hudebně-inscenační projekty. Během 25 festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek vystoupení doprovodných.

Od čtvrtka 13. 6. do neděle 7. 7. 2019 bude nejen litomyšlský zámek, ale celé město Litomyšl patřit hudbě a divadlu. Probíhá 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Jestliže si loni festival hned v několika dílech připomínal osudové osmičky Československa, letos se zaměřuje na opery. Návštěvníci si jich budou moci vychutnat hned deset. S operami přijedou všechna česká národní divadla: pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora. V roli krále Vladislava se představí rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka. Festival zve na operu také děti. Pro ně je přichystaná operní pohádka Jiřího Temla Kocour v botách anebo Příhody lišky Bystroušky L eoše Janáčka v podání sólistů, sbora a orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Potřebujete získat lásku, nebo na ni naopak zapomenout? To vám snadno zařídí elixír doktora Dulcamary! Opera Nápoj lásky Gaetana Donizettiho vás přenese na slunný italský venkov. Do programu je ale zařazena také nejslavnější rocková opera 20. století – legendární Jesus Christ Superstar. Na zámeckém nádvoří ji zhlédnete v podání souboru a orchestru Národního divadla moravskoslezského z

Ostravy. Sólisté a Soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava si pro vás připravili další opery, například Lady Macbeth D. Šostakoviče či jednoaktivou operu Giacoma Pucciniho Triptych. Velkolepou operu Bohuslava Martinů Hry o Marii si připravili sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla v Brně.

Letos bude na festivalu představena nová apera autora Aleše Březiny. K napsání nové opery jej inspiroval fascinující příběh talentovan é židovské malířky Charlotte Salomon, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala strhující dílo: dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? Na vzniku komorního muzikálu Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy se podílel mezinárodní tvůrčí tým a nastudoval jej kanadský soubor Theaturtle Toronto.

Festivalové zahrady

Smetanova Litomyšl po třetí nabídne prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Prostor plný pohody láká Litomyšlany, návštěvníky festivalu ale i nahodilé turisty, kteří tak mají možnost při své návštěvě města ochutnat alespoň malý kousek z festivalu. Díky partnerům mohou být zahrady bez vstupného a navštívit je tak může opravdu každý.

Za příznivého počasí budou pořady v zahradách probíhat každý den, o víkendech a v červencové sváteční dny od desáté hodiny dopolední, ve všední dny jen večer, kdy bude možno zejména sledovat projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz