Smetanova Litomyšl je zpět. A v plné formě 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 08.06.2022, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 15, Autor: David Půlpán, Vytištěno: 96 663, Prodáno: 83 136, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 08.06.2022 02:29, Čtenost: 439 555, Rubrika: Kraj Pardubický, AVE: 373 011,12 Kč, Země: Česko, GRP: 4,88

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Tóny Dvořákovy Novosvětské zazní zítra při Zahajovacím koncertu 64. ročníku Smetanovy Litomyšle, který až do 5. července nabídne čtyřiačtyřicet pořadů. Litomyšl připravila v podstatě ještě další dva festivaly: jeden v Klášterních zahradách a druhý ve výstavních síních.

LITOMYŠL Lákat čtenáře na koncerty Smetanovy Litomyšle den před zahájením festivalu bylo v minulých desetiletích zbytečné. Až na výjimky bylo vyprodáno; kdo nenakoupil vstupenky v březnu, těžko to doháněl. Letos je to jinak. „Prodej se začíná zvedat až s blížícím se začátkem festivalu. Výhodou je, že nákup vstupenek je pohodlný, bez stresů a technických výpadků. Zájemci mají letos mnohem větší šanci dostat se i na jindy rychle vyprodané typy pořadů,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Tipy: Co v programu nepřehlédnout

Vstupenky jsou například na koncert České filharmonie, na kterém se 1. července představí české hvězdy klasické hudby — dirigent Jakub Hrůša a klavírista Lukáš Vondráček, jenž provede Brahmsův koncert pro klavír a orchestr č. 1. O den později Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou uvede Šostakovičovu Leningradskou symfonii v kombinaci s Mysteriem času Miloslava Kabeláče.

Václav Luks a barokní orchestr Collegium 1704 je značka zaručující kvalitu, v jejich podání zazní v Litomyšli 18. června Händelův Mesiáš. Jistotu pro litomyšlské obecenstvo pak představuje i Jiří Pavlica s Hradišťanem, tentokrát 20. a 21. června v pořadu A znovu láska.

Na výběr je toho víc. Carmina Burana, Straussova Alpská symfonie či oblíbený Čajkovského klavírní koncert b moll, který zahraje patnáctiletý virtuos Ryan Martin Bradshaw. Stovky volných míst v hledišti jsou k dispozici na koncert světově uznávaného basbarytonisty Erwina Schrotta 30. června. Vstupenky na tento galakoncert stojí od 1 490 do 2 490 korun. Koncerty na druhém zámeckém nádvoří lze obvykle pořídit už za 690 či 790 korun. Koncerty a pořady v kostelích, Smetanově domě a zámecké jízdárně jsou už podstatně levnější.

Nový projekt: Bach nonstop

Dvacet sedm dní s litomyšlským Národním festivalem Smetanova Litomyšl jde prožít naplno a zároveň velmi levně. Příkladem je projekt Bach XXII. Zazní na něm kompletní varhanní dílo v podání Jaroslava Tůmy, který jej nahrál v roce 2020 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami. Část filmové dokumentární série uvidí zájemci 12. června ve hřbitovním kostele svaté Anny od 10 do 22 hodin. „Od pondělí 13. až do soboty 18. června budeme v kině Sokol třikrát denně promítat devadesátiminutové bloky, kterým bude předcházet velmi zajímavá diskuse o Bachově tvorbě. Prvním hostem pondělního bloku 13. června bude Cyril Höschl,“ uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Součástí projektu bude koncert Jaroslava Tůmy 15. června v chrámu Povýšení svatého Kříže. Vstupné se platí jen zde, všechny ostatní vstupy jsou volné.

Klášterní zahrady: Muzika, divadlo, jídlo

Smetanova Litomyšl začínala kdysi jako čistě operní festival, pak přidala populárnější žánry, doplnila ji Smetanova výtvarná Litomyšl, a nakonec vyhledávané festivalové zahrady. Celkem lze tak letos napočítat přes sto padesát akcí, které souvisejí s festivalem.

Po celou dobu Smetanovy Litomyšle mohou lidé zdarma přijít do Klášterních zahrad na koncerty, divadelní představení, ochutnávky, programy pro děti i workshopy. Uslyší zde jazz, swing, folk, ale i klasiku v podání symfonických orchestrů z brněnské, pražské a pardubické konzervatoře. Uvidí tři přenosy ze druhého nádvoří zámku včetně vyprodaného festivalového koncertu Vojtěcha Dyka. Na programu je ohňová show, ale i recitace veršů Jana Skácela v podání Kateřiny Kněžíkové, Jakuba Hrůši či Kateřiny Marie Tiché.

Výtvarný festival: Výstavy v síních i na ulici

Zatímco hlavní festival odstartuje zítra, první akce z celkem sedmnácti projektů Smetanovy výtvarné Litomyšle se už rozjely. Například výstava Ta Božena!, jež vyšle zájemce na osm míst v okolí, která jsou spojena se životem Boženy Němcové.

Největší rozruch opět patrně vyvolá třetí ročník open-air přehlídky předních českých umělkyň a umělců Plán B, která představí 10 objektů, instalací či videí. Například rakouští umělci Markus Hiesleitner a Franz Tišek připravili dílo nazvané Asfaltové iglú.

„Jedná se o dřevěnou konstrukci, která má formát SUV auta. Ta nám nyní z hlediska mobility podle mne asi nejvíce škodí,“ popsala dílo ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková. V Portmoneu bude vystavena například autorská kniha Satanu Josefa Váchala z roku 1926, lidé mohou vidět též práce Toyen v Galerii Zdeněk Sklenář.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz