Smetanova Litomyšl klepe na dveře

Search
Close this search box.

2.6.2016    Právo    str. 13   Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner      

Už jen jediný týden zbývá do slavnostního zahájení 58. ročníku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Organizátoři hlásí: vše připraveno a téměř vyprodáno.

 

 

„Týden před začátkem festivalu nám zbývá k prodeji ještě asi 2900 vstupenek, což je zhruba deset procent všech vstupenek. Něco se ještě doprodá, takže budeme mít určitě prodáno 95 procent vstupenek, což je cosi mimořádného na festivalech vážné hudby,“ řekl Právu ředitel společnosti Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

            Upozornil, že se nevyplatí kalkulovat s možností slev na poslední vstupenky. Některá představení jsou od prvních dnů předprodeje beznadějně vyprodána, na některé jsou ještě desítky, maximálně stovky vstupenek. „Letos přinášíme 31 pořadů, tři pořady budou mít reprízy. Vydáváme 29 tisíc vstupenek. Jsme operním festivalem, ale ještě nikdy se nestalo, že by na programu bylo osm operních titulů,“ zdůraznil Vojtěch Stříteský, umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.

            A právě opery jsou tahounem letošního prodeje. „Těch osm oper se hraje v jedenácti představeních, ale váhající diváky mohu pozvat už jen na Branibory v Čechách, kde zbývá posledních devadesát míst. Jen o něco víc vstupenek je na operu Romeo a Julie Charlese Gounoda,“ upozornil Pikna.

Galakoncert operních árií je ale například vyprodán zcela beznadějně. „Jenom bych upozornil, že se nám změnil tenorista. Místo Alexe Vicense, který onemocněl, vystoupí Gaston Rivera. Podařil se nám husarský kousek. Náhradník, v uvozovkách, je lepší,“ míní Pikna. Lístky jsou ještě po desítkách na většinu komorních představení, ale například i na recitál Dagmar Peckové.

            Šanci být účastníky Smetanovy Litomyšle, přitom nekupovat vstupenky za tisíce a nemuset se oblékat do večerních toalet a smokingů mají všichni, kteří navštíví přímý přenos velkého finále – závěrečného koncertu Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl v Klášterních zahradách. I letos se připravuje přímý přenos koncertu ze zámeckého nádvoří za použití mohutných aparatur a velkoplošné obrazovky.

 

Velké finále

 

„Tento koncert, Smetanova Má vlast, je beznadějně vyprodaný, prodali bychom ho snad šestkrát,“ potvrdil Pikna správnost volby programu velkého finále. Bude jej hrát 3. července Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši. „Věřím, že všichni nešťastníci, kteří lístky nedostali, budou v Klášterních zahradách. Věřím a doufám, že nám vyjde počasí jako v uplynulých dvou letech, protože bez dobrého počasí se to prostě udělat nedá. Nikdo si nesedne do mokré trávy,“ věří ředitel Smetanovy Litomyšle Pikna.

            Z celé republiky se statisíce milovníků vážné hudby budou moci účastnit Smetanovy Litomyšle u svých televizorů. Přímým přenosem bude 26. června přenášen koncert Sólo pro sto smyčců, kde se spojí smyčcové sekce tří významných moravských a českých hudebních těles.

 

Ještě nikdy jsme neměli na programu osm operních titulů Vojtěch Stříteský, umělecký ředitel SL

 

Foto popis| Nosné programy Smetanovy Litomyšle se zásadně odehrávají na nádvoří litomyšlského zámku.

Foto autor| Foto archív SM

 

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz