Smetanova Litomyšl láká mladé na Smartfonii

Search
Close this search box.

13.6.2014    5plus2    str. 30   Chrudimsko (rl)   

Festival klasické hudby hlásí skoro vyprodáno, ale místa ještě jsou. Třeba na koncert, o jehož náplni rozhodnou posluchači skrze telefony.

 

LITOMYŠL / Právě dnes začíná již po šestapadesáté mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Přestože je většina vstupenek rozebraná, pořadatelé upozorňují, že se původně rezervované vstupenky můžou dostat ještě do volného prodeje.

            Na milovníky hudby čeká od 13. června do 6. července především klasika. „Padesátý šestý ročník bude orámován slavnostním zahajovacím koncertem České operní gala z děl našich operních skladatelů a závěrečným Velkým finále s mimořádnými skladbami českých autorů a Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka,“ řekl k dopředu vyprodaným představením dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

 

Zapojí se Havelka i Troška

 

Ještě na začátku června byla volná místa na některé opery. Velké očekávání u diváků bude mít nová inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režiséra Ondřeje Havelky. „Inscenace má chytře vymyšlenou scénu, je plná krásných a nápaditých kostýmů, jiskří nadsázkou, nečekaným humorem, vyniká pěveckými i hereckými výkony,“ představil operu, na kterou je v neděli 16. června ještě několik volných vstupenek, ředitel festivalu Jan Pikna.

Příznivce výpravných představení potěší zpráva o nevyprodané Dvořákově Rusalce v “pohádkové“ inscenaci režiséra Zdeňka Trošky.

            Nalákat na klasiku mladou generaci bude mít za úkol interaktivní koncert, v němž vážná hudba není vážná a mobily jsou povinnou výbavou. „Mnohé skladbičky nebo jejich motivy jsou totiž často využívány jako vyzváněcí melodie, ale uživatelé jejich původ často ani neznají,“ dodal ke stále dostupnému představení Klasika je cool aneb Smartphonie Jan Pikna. Na koncertu zazní i unikátní symfonie – Smartphonie, sestavená z melodií, které bývají nejčastěji stahovány do mobilů. Melodie tvoří 9 vět, každá však má dvě varianty, o jejichž výběru rozhodnou diváci prostřednictvím hlasování na mobilních telefonech. Návštěvníky tohoto představení čeká řada soutěží. Odměnou pro vítěze bude tablet a mobilní telefony.

 

Foto popis| Příhody Lišky Bystroušky režíruje Ondřej Havelka.

Foto autor| FOTO / ARCHIV

 

Regionální mutace| 5plus2 – Chrudimsko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz