Smetanova Litomyšl letos s koncerty a galakoncerty, komorními operami i muzikálem

WEB, Datum: 27.01.2022, Zdroj: klasikaplus.cz, Autor: Petr Veber, Datum importu: 27.01.2022 14:16, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11
Tematické duplicity: Ostatní, Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

„Po dvou předchozích letech, kdy ovlivnila termín i programy protipandemická opatření, organizátoři předpokládají, že festival bude moci být obsahově bohatý.“

„Zveřejněný program slibuje také Slavnostní koncert k převzetí předsednictví Rady EU.“
„Pro tradiční večery na zámku v nedalekých Nových Hradech, jako tamní již desátá stagiona, se připravuje inscenace Vivaldiho opery Il Farnace.“
Festival Smetanova Litomyšl se v letošním roce kvůli předpokládané rekonstrukci zámku bude muset obejít bez největších operních představení na nádvoří. Chystá nicméně tam i na dalších obvyklých místech od 9. června do 5. července čtyři desítky programů. Obsáhnou galakoncerty tuzemských operních souborů, pěvecké recitály, koncerty velkých tuzemských symfonických těles i komorních souborů, koncerty staré i modernější hudby, hudební přesahy do muzikálu a ještě dál za hranice klasiky… i pořady k jubileu básníka Jana Skácela.
Festival v rodišti Bedřicha Smetany otevře Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, a to Smetanovou, Dvořákovou a Mahlerovou hudbou. Finále bude naopak patřit východočeskému tělesu mladých muzikantů Police Symphony Orchestra. Přijet mají během června a počátku července Česká filharmonie, Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu s Alexanderem Liebreichem, PKF–Prague Philharmonia, filharmonie z Ostravy, Hradce Králové, Pardubic a Olomouce, Pražský filharmonický sbor, Český filharmonický sbor Brno, Martinů Voices a další tělesa, ale také barokní orchestr Collegium 1704 se svým sborem a s partiturou Händelova Mesiáše.
Hvězdami 64. ročníku festivalu mají být dirigent Jakub Hrůša, uruguayský barytonista Erwin Schrott a rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, sopranistky Kateřina Kněžíková a Jana Šrejma Kačírková, houslisté Jan Mráček, Josef Špaček a Pavel Šporcl, klavírista
Lukáš Vondráček a Ivo Kahánek, hornista Radek Baborák a varhaník Jaroslav Tůma, ale také populární zpěvák Vojtěch Dyk se symfonickým projektem k desetiletí úspěšné umělecké spolupráce s B-Side Bandem.
Pro tradiční večery na zámku v nedalekých Nových Hradech, jako tamní již desátá stagiona, se připravuje inscenace Vivaldiho opery Il Farnace, tentokrát se souborem Musica florea. Dětská opera Praha naopak přímo v Litomyšli uvede komorní operu Perníková chaloupka od Jana Kučery.
Zazní rovněž velká vokálně-instrumentální koncertní díla, mimo jiné Orffova kantáta Carmina burana nebo Rekviem za mého přítele od
Zbigniewa Preisnera. Čekat lze tři slavné symfonie – Dvořákovu Novosvětskou, Šostakovičovu Leningradskou a Straussovu Alpskou i klavírní koncerty s orchestrem od Brahmse a Čajkovského. Galakoncerty budou sestaveny z árií, duet, ansámblů a sborových scén z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, to v případě pražských umělců, a Giuseppe Verdiho, se kterým se bude prezentovat
Národní divadlo Brno. S průřezovým galakoncertem přijede také muzikálový soubor Národního divadla moravskoslezského z Ostravy.
Zveřejněný program slibuje Slavnostní koncert k převzetí předsednictví Rady EU, stejně jako Sólo pro sto smyčců, hostování souboru Antonio Andrade Flamenco Company, premiéru nového plzeňského nastudování komorní opery Jsem kněžna bláznů, kterou skladatelka Lenka Nota uctila Boženu Němcovou, mimořádné provedení oratoria Jana Zástěry Nádech věčnosti k poctě svaté Ludmily i vyvrcholení dalšího ročníku stipendijního projektu mentoringu uměleckého vzdělávání MenART s vystoupením stipendistů ze tříd Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera, Ivo Kahánka a Radka Baboráka.
Jako premiérový čtrnáctihodinový komplet s názvem Bach Nonstop bude 12. června uveden v litomyšlském kostele sv. Anny audiovizuální záznam provedení celého varhanního díla Johanna Sebastiana Bacha v podání Jaroslava Tůmy, pořízený v roce 2020 na Svaté Hoře v Příbrami. Poté, od 13. do 18. června bude k vidění ještě jednou, v kině Sokol, postupně v sedmnácti separátních projekcích s Tůmovým výkladem a vloženým koncertem.
Motto Smetanovy Litomyšle je „ A znovu láska… “, což je i název poslední básnické sbírky Jana Skácela, jehož sté výročí připomene dvojí uvedení premiéry pořadu stejnojmenného názvu, na kterém se podílí Hradišťan Jiřího Pavlici, sólisté, sbory a Pražští symfonikové.
Po dvou předchozích letech, kdy ovlivnila termín i programy Smetanovy Litomyšl protipandemická opatření, organizátoři předpokládají, že festival bude moci být obsahově bohatý. „ Teď právě vrcholí vlna omikronu, ale my si musíme na život s covidem asi zvyknout. Předpokládáme proto, že už v létě nebudou žádná velká omezení – a že zkrátka uděláme festival a budeme se přizpůsobovat podmínkám, které budou v tu chvíli platit, “ řekl při prezentaci letošního programu ředitel Jan Pikna. Jak dodal, jako pořadatelé se ale i tak setkávají s překážkami. Jednou z nich je plánovaná rekonstrukce litomyšlského zámku. „ Fasády už to potřebují, takže do budoucna to určitě stojí za to, ale pro nás to znamená, že přijdeme o zázemí, které je v zákulisí. Takže jsme museli omezit produkce a víceméně jsme se museli pro letošní ročník vzdát operních představení, protože nemáme kde skladovat kulisy a rekvizity, “ konstatoval.
Festival se letos chystá navštívit několik desítek představitelů seskupení Opera Europe, tedy zástupců vedení festivalů a operních domů z celého kontinentu. Ředitelka komunikace Smetanovy Litomyšle Eva Piknová to označuje za první krůček k intenzivním kontaktům s Evropou. Jak dodala, je ovšem škoda, že publikum, ani tito významní hosté, neuvidí letos žádnou Smetanovu operu. V plánu původně byla, ostatně blíží se rok 2024 s dvoustým výročím skladatelova narození a s představou uvedení všech jeho operních děl, ale plány státní památkové péče se s festivalovými představami nyní nepotkávají.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz