Smetanova Litomyšl má dvě verze festivalu

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 07.04.2021 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 11 , Autor: (dp) , Vytištěno: 110 377 , Prodáno: 91 789 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 07.04.2021 02:37 , Čtenost: 453 105 , Rubrika: Pardubický kraj , Země: Česko , GRP: 5,03

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

LITOMYŠL Nikdo neví, ani co bude za týden, natož v červnu. Netuší to ani organizátoři Smetanovy Litomyšle, a tak se rozhodli, že připraví dvě verze tohoto hudebního festivalu. Až podle situace se rozhodnou, zda zvolí tradiční termín s programem rozprostřeným do čtyř týdnů, anebo jej posunou na červenec a zkrátí na jedenáct dní.

„Minulý rok jsme si ověřili, že Smetanova Litomyšl je, ač zralá dáma, celkem pružná a na překotný vývoj umí pohotově reagovat,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Ten slibuje, že po dlouhé přestávce festival nabídne návštěvníkům živou hudbu a umělcům skutečné publikum, jakkoli lze předpokládat, že kvůli hygienickým požadavkům bude kapacita hlediště snížená či bude nutné přizpůsobit program tak, aby se odehrál výhradně pod širým nebem.

První varianta programu se má konat od 10. června do 6. července a pozdější, zkrácená, od 1. do 11. července. Obě slibují operní inscenace a velké orchestrální koncerty. V plánu je například koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, dále například Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky či souboru Collegium 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

„Podtitulem 63. ročníku festivalu jsou Klíče od domova. Vnímáme je jako symbol, jako pouto k místu, které je každému člověku tím nejposvátnějším,“ nechává návštěvníky do kořenů dramaturgie nahlédnout umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský a svůj záměr představuje hned na konkrétní skladbě. „Myslím si, že kompozicí, která pro nás Čechy tyto hodnoty symbolizuje opravdu reprezentativně, je Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, který zazní na festivalu hned dvakrát. V podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír,“ uvedl Stříteský. Zároveň běží příprava podvečerních koncertů v Klášterních zahradách. Naplánovány jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. Přirozenou součástí festivalu je i Smetanova výtvarná Litomyšl, ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová, Richard Wiesner a mnoho dalších. Kompletní program s přesnými termíny mohou příznivci Smetanovy Litomyšle očekávat 17. května, předprodej vstupenek pak bude zahájen 26. května.

Region vydání: Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz