Smetanova Litomyšl nabídne na 61. ročníku opery i romskou hudbu

Search
Close this search box.

31.1.2019 Svitavský deník Iveta Nádvorníková

Radek Baborák, Magdalena Kožená, Ondřej Brousek… Pořadatelé Národního festivalu Smetanova Litomyšl včera v pražském Rudolfinu zveřejnili program 61. ročníku. Během 25 dní se uskuteční 41 pořadů.

Mimořádně rozsáhlá bude operní nabídka, festival nabídne deset oper. Přivezou je všechna národní divadla. Pražské národní divadlo uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora. V Brně chystají Donizettiho Nápoj lásky, Hry o Marii od Bohuslava Martinů a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Divadelníci z Ostravy zamíří do Litomyšle s Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče, Pucciniho Triptychem a rockovou operou Jesus Christ Superstar.

Ani letos nebude chybět letní stagiona v Nových Hradech, pro kterou je tentokrát nachystána česká premiéra opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770. Opera bude připravena i pro dětské publikum, a sice pohádka Kocour v botách od Jiřího Temla. Pořadatelé věří, že přitáhnou do hlediště festivalu také rodiny s dětmi.
Hvězdou 61. ročníku bude světová sopranistka Olga Peretyatko. Na své si přijdou milovníci koncertů, výběr bude bohatý.

Přijede už tradičně Česká filharmonie, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského z Moskvy a Filharmonie Brno se dvěma sbory a sólisty.

„Ačkoliv Smetanova Litomyšl staví na velkoansámblových pořadech využívajících akustiku zámeckého nádvoří, nijak opomíjená nezůstává ani komorní řada. Rezidenční umělec Adam Plachetka (na snímku) připravil recitál s výběrem skladeb Georga Friedricha Händela. V pořadu Z domoviny Ivan Klánský, Leoš Čepický a Michal Kaňka představí výběr komorních skladeb Bedřicha Smetany,“ sdělila mluvčí Smetanovy Litomyšle Jana Bisová. Dámský orchestr Ambroš Ladies Orchestra připomene nedožité 90. narozeniny houslisty Josefa Suka. Na festivalu vystoupí i domácí pěvecký sbor KOS z pedagogické školy.

Ida Kelarová a děti

„Na Smetanovu Litomyšl však nepřijíždějí jen hudební odborníci, kouzelné prostředí láká i ty, kteří hledají spíše odpočinek a radost z hudebního tvoření. Také na ně jsme připraveni,“ podotkl umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.

Radek Baborák se souborem Orquestrina Baborák doprovodí tanečníky na výletu za vášnivým tangem. K tanci nejspíš strhne návštěvníky populární jazzová kapela Club des Belugas, i proto se její vystoupení uskuteční pod širým nebem v Klášterních zahradách. Tradičnější jazz přinese Jazzová jízda, Emil Viklický se svým triem a recitátory provedou melodram Tajemství člověka na texty Václava Havla. Prvky jazzu, tance, ale hlavně strhující world music nabídne vystoupení Idy Kelarové a jejího souboru romských zpěváčků Čhavorenge za doprovodu hudebníků České filharmonie s názvem Hej Romale! Že se u vážné hudby dá i dobře pobavit, dokáží dva klavíristé Ondřej Brousek a Ondřej Gregor Brzobohatý v Koncertu na přání. Koncertem Sólo pro 100 smyčců II., jenž na jednom pódiu spojí smyčcové sekce tří orchestrů, vyvrcholí festival v sobotu 6. července.

Nedělní uvolněné Velké finále bude už jen závěrečnou tečkou. Diváky na zámeckém nádvoří a prostřednictvím přímého přenosu v Klášterních zahradách provede umělecký ředitel Vojtěch Stříteský skladbami, uváděnými při slavnostních příležitostech. „A máme co slavit. Před 195 lety se narodil Bedřich Smetana. Součástí programu festivalu proto bude i sborový koncert u jeho pomníku, jímž vzdá město Litomyšl svému velkému rodákovi hold,“ dodal Vojtěch Stříteský.

Vlakem se slevou

Pro výlet na festival pořadatelé vyjednali s Českými drahami slevu 50 procent na jízdenku do Litomyšle a zpět. „Hlavní trať sice nevede do Litomyšle, ale zajistíme zájemcům i dopravu z nádraží v České Třebové. Doplníme tak již zavedenou službu dovozu návštěvníků na pořady z hotelů v okolí Litomyšle sponzorskou flotilou limuzín značky Škoda,“ prohlásil ředitel festivalu Jan Pikna.

Předprodej vstupenek na festival začne ve středu 6. března v 10 hodin. Vstupenkové balíčky ale jdou do prodeje už 27. února.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz