Smetanova Litomyšl nabídne osm oper

9.6.2016    Právo    str. 10   Kultura (VLA)   

Slavnostním koncertem začíná dnes večer na Zámeckém nádvoří 58. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Orchestr PKF-Prague Philharmonia uvede díla Smetany, Mozarta a Beethovena s pianistou Ivo Kahánkem a sopranistkou Marii Fajtovou.

 

V dalších dnech bude převládat opera. V pátek uvidí diváci operu Národního divadla v Praze s Verdiho Traviatou a v sobotu Dvořákovu operu Čert a Káča rovněž z Národního divadla. I nedělní vrchol je scénického charakteru. Na nádvoří zámku bude hostovat soubor v čele s Vojtou Dykem v Bernsteinově Mši.

            „Letos uvidíme osm oper a představí se soubory z Prahy, Ostravy a Brna,“ říká umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

            „Festival do 3. července obsáhne pětatřicet pořadů a v nich chceme ukázat kompletní interpretační špičku,“ konstatuje ředitel festivalu Jan Pikna.

            Dramaturgickým vrcholem by se mělo stát 19. června provedení Mahlerovy Symfonie Tisíců. Bude ji s rozhlasovými symfoniky řídit Ondrej Lenárd a účinkovat v ní bude kolem dvou tisíc lidí. Dostane se i na další žánry včetně koncertů Čechomoru a Anety Langerové. Po dvanácté v historii doprovodí hudební Litomyšl i tzv. Smetanova výtvarná Litomyšl s mnoha výstavami.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz