Smetanova Litomyšl nabídne Vojtěcha Dyka i známou klasiku

Search
Close this search box.

30.1.2016    Hradecký deník    str. 79   Příloha východočeská ročenka

Litomyšl – Padesátý osmý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl nabídne kromě vážné hudby i známá jména českého showbyznysu.

 

Letos totiž vystoupí Vojtěch Dyk, Aneta Langerová nebo skupina Čechomor s Lenkou Dusilovou. „Populární hudba musí mít vždycky důvod, proč je zařazena do programu. Představení s Vojtěchem Dykem je vážnou hudbou, jen jeho provedení bude přístupnější lidem, kteří nepatří mezi fanoušky klasiky. Aneta Langerová píše umělecky velice kvalitní písničky. Spolupracuje také s orchestrem, který v jejím případě není pouhou kulisou,“ uvedl ředitel festivaluJan Pikna a neopomněl ani důvod, proč vystoupí kapela Čechomor: „Zabývají se folklorem, který vytvořil kořeny pro vážnou hudbu. Před patnácti lety se v Proměnách spojila kapela s orchestrem, a teprve pak se proslavila. K tomuto výročí jsme ji zařadili do programu.“

            Jako první z uvedeného tria vystoupí 12. června Vojtěch Dyk v unikátním představení. „Bernsteinova mše je výjimečná. Je to dílo, které se hraje velmi málo, protože je náročné na obsazení i interpretaci. Navíc to není jeden žánr, prolíná se tam rock, soul i klasika. Role Celebranta je mu udělaná na míru, protože je tam celá řada drajvového zpívání,“ říká Vojtěch Stříteský, dramaturg festivalu.

            Aneta Langerová 20. června zahraje písničky z alba Na radosti. O týden později se představí Čechomor s Lenkou Dusilovou. Kromě tohoto programu se lidé můžou těšit na více než třicet představení.

            Součástí Smetanovy Litomyšle budou samozřejmě také klasiky. Lidé se můžou těšit na celkemosm oper.

            Návštěvníci mohou zavítat na Branibory v Čechách, Čerta a Káču, Romea a Julii, Normu, Hubičku, Carmen a La Traviatu. V Nových Hradech bude na programu Operosa terni Colossi Moles. Na slavnostním zakončení zazní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Dirigentské taktovky se ujme Jakub Hrůša. Festival začne 9. června a trvat bude do 3.

 

července. (mvo)

 

Rok 2015 na Svitavsku

 

P Také na Svitavsku si připomněli konec druhé světové války. Oslavy70 let od konce krvavého konfliktu zkazili vandalové. Ti počmárali pomník svitavského rodáka Oskara Schindlera. P V roce 2015 slavila Polička 750 let. Město po celý rok žilo velkými oslavami a akcemi spojenými s výročím. P V prvních šesti měsících regionem hýbala zdravotnická krize, řešil se nedostatek lékařů na záchranné službě na Poličsku a Moravskotřebovsku. Starostové se obávali, že to negativně ovlivní kvalitu péče.

P Říjnový výbuch v Poličských strojírnách byl slyšet široko daleko. Policie případ stále vyšetřuje. Při zahoření střelného prachu se lehce zranili dva pracovníci.

P Po několika letech v Litomyšli dokončili projekt revitalizace zámeckého návrší.

P Do Svitav zavítal prezident Miloš Zeman. Debatoval s občany i regionálními politiky.

 

Foto popis| SMETANOVA LITOMYŠL nabídne na svém padesátém osmém ročníku více než tři desítky pořadů v Litomyšli i na dalších místech.

Foto autor| Foto: Deník

Region| Východní Čechy

Publikováno| Hradecký deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Krkonošský deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Chrudimský deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Jičínský deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Náchodský deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Svitavský deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Orlický deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Rychnovský deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Publikováno| Pardubický deník; Příloha východočeská ročenka; 79

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz