Smetanova Litomyšl přináší lásku v Čajkovském i Bohemian Rhapsody

WEB, Datum: 09.06.2022, Zdroj: ct24.cz +1, Autor: jab, Datum importu: 09.06.2022 14:57, Celková návštěvnost: 8 614 134, RU/měsíc: 1 367 611, RU/den: 168 315, Rubrika: Kultura, AVE: 30 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 1,87, Návštěvy za měsíc: 17 300 000

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Obsahové duplicity: 09.06.2022 – Kultura

Koncert Slovenské filharmonie na zámeckém nádvoří ve čtvrtek zahájí 64. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Vystoupení živě přenáší Česká televize. Po dobu téměř jednoho měsíce čeká návštěvníky více než čtyřicítka pořadů hlavního programu, který doplní mimo jiné výstavy Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Dramaturgii aktuálního ročníku uvozuje verš „A znovu láska“ od básníka Jana Skácela, od jehož narození letos uplynulo sto let. „Znovu, odedávna zpovzdálí překáží smrti,“ doplnil Skácelova slova dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

„Letos bude obsah hodně o lásce, o radosti a také o naději, kterou všichni hodně potřebujeme. Pro někoho to může být poselství Händelova Mesiáše, pro jiné úchvatný popis naší krajiny v symfonické básni Bedřicha Smetany Z českých luhů a hájů, pro mne to představuje finále páté Čajkovského symfonie, které je apoteózou lidského vítězství nad osudem.“

Opera, duchovní hudba i jazz

Kvůli chystané rekonstrukci zámku museli letos pořadatelé upustit od velkých operních představení. Částečně je nahrazují galakoncerty všech tří národních divadel. Na zámku v Nových Hradech ale bude uvedeno operní dílo Antonia Vivaldiho Il Farnace, ve Smetanově domě nové nastudování komorní opery Lenky Nota a Olgy Sommerové Jsem kněžna bláznů o osudu Boženy Němcové a též Perníková chaloupka od Jana Kučery pro nejmenší posluchače.

Tradičně se návštěvníci mohou těšit i na komorní díla, orchestrální skladby, duchovní a chrámovou hudbu. Ke slovu se ale dostanou rovněž moderní žánry. Ty zastupuje například Vojtěch Dyk a B-Side Band, tentokrát i s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Vystoupí rovněž Emil Viklický a Jazz Dock Orchestra nebo Antonio Andrade Flamenco Company Málaga. „Zazní i premiéra Mercuryho Bohemian Rhapsody v podání pro sto smyčců, tympánů a klavír, to možná ještě nikdy nikdo nehrál a neslyšel,“ doplnil Vojtěch Stříteský.

Velké finále bude patřit 3. července Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Na úplný závěr zazní v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže oratorium Jana Zástěry Nádech věčnosti.

Smetanova výtvarná Litomyšl

Doprovodná Smetanova výtvarná Litomyšl začala už koncem května a pokračuje až do září. Do projektu se zapojují místní galerie i další kulturní instituce. Vybrat si lze z výstav ukazující současné dětské ilustrace, tvorbu malířky Toyen i Stanislava Kolíbala, připomínku spisovatelky Boženy Němcové nebo sklářská díla Ludviky Smrčkové.

Součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle měla být vernisáž nové sochy od Krištofa Kintery. Dílo vysoké 7,5 metru se jmenuje Praying Wood (Klacek se modlí). Umělec ho ale do zahájení festivalu nestihl dokončit, práci zdržela pandemie koronaviru a nedostatek hliníku. Jisté navíc ani není, že socha bude nakonec umístěna v Litomyšli.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz