Smetanova Litomyšl se stěhuje do haly a na plovárnu. Po deseti letech pozvou i prezidenta  

TISK, Datum: 31.01.2023, Zdroj: Orlický deník +8, Strana: 3, Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, Vytištěno: 1 080, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 31.01.2023 02:14, Čtenost: 7 500, Rubrika: východní čechy, AVE: 22 506,73 Kč, Země: Česko, GRP: 0,08

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Obsahové duplicity: 31.01.2023 – Hradecký deník, Chrudimský deník, Jičínský deník, Náchodský deník, Pardubický deník, + 3 dalších

Desítky starších děl doplní koncert na přání současnějšího střihu, který bude letos s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Pořadatelé národního festivalu Smetanova Litomyšl odtajnili v pražském Rudolfinu program letošního 65. ročníku. Během osmnácti dní přinese akce 35 pořadů. Hlavní program doplní free zóna Festivalové zahrady a také 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Letos však festival opustí zámecké nádvoří a přestěhuje se do multifunkční haly. Po deseti letech také pořadatelé zřejmě pozvou prezidenta republiky, který tu v minulosti býval častým hostem. Letošní Smetanova Litomyšl se uskuteční od 15. června do 2. července.

Jako téma si dramaturgie tentokrát zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a odrazil se i v umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětlil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Už podruhé se na programu Smetanovy Litomyšle odrazí plánovaná rekonstrukce zámku. Z důvodu generální opravy se letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény, a to zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu.

„Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou.

Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ konstatoval ředitel festivalu Jan Pikna. Věří, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů promění halu v takřka dokonalou koncertní síň. „Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu,“ vysvětlil ředitel.

NABITÝ PROGRAM

Na festivalu zazní díla autorů z tohoto období, mimo jiné Varhanní symfonie č. 6 od Charlese-Marie Widor nebo Varhanní sonáta č. 1 d moll Alexandre Guilmanta z roku 1874. Diváci se mohou těšit i na Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského z roku 1878.

Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem přiveze do Litomyšle Dvořákovu 7. symfonii d moll. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje 8. symfonii G dur od Antonína Dvořáka. Na programu je také Straussova symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. V podání Jana Martiníka bude uveden jeden z pokladů české písňové tvorby, a to cyklus Jaroslava Křičky Severní noci.

Dramaturgie zařadila do programu i ukázky operní tvorby z této doby. Návštěvníci festivalu uslyší výběr z oper Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho, přičemž Otello bude Janáčkovou operou Národního divadla Brno uveden scénicky.

Festival Smetanova Litomyšl se věnuje pravidelně tvorbě J. S. Bacha, nejinak tomu bude i letos. Klavírista Martin Kozák uvede kompletní první díl Dobře temperovaného klavíru a v pořadu Bach a Lipsko 1723 ožije 300 let stará historie souboje s jeho souputníky o prestižní místo kantora v kostele sv. Tomáše. Bachova hudba zazní také v koncertu Drážďanského komorního sboru. Duchovní hudbu zastoupí Dvořákova Stabat Mater, koncert Te Deum laudamus Českého filharmonického sboru s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a Mše k poctě sv. Cyrila a Metoděje Michaela Haydna. Stará hudba bude znít v koncertu sopranistky Roberty Mameli a souboru Collegium Marianum i na festivalové stagioně v zámku Nové Hrady. U zámku se uskuteční Pergolesiho operabuffa Služka paní a Loosova zpěvohra O komínku zedníky laškovně nakřivo postaveném.

KONCERT NA PŘÁNÍ

Současnou hudbu reprezentuje operní komiks Lukáše Sommera Časoplet a oblíbený Koncert na přání, který bude letos s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Koncert plný překvapení přinese ohlédnutí dramaturga Vojtěch Stříteského za 40 lety na Smetanově Litomyšli. Rodiny s dětmi si užijí hudebně taneční pásmo Bylinky – písničky z hrnečku. Mladí umělci vystoupí i ve finálovém koncertu stipendijního projektu MenART. Smetanova Litomyšl připomene 100. výročí narození Marie Callas uvedením hry Terence McNallyho Mistrovská lekce.

„Uvědomujeme si, že i my jsme prožívali krásné časy, které teď s pandemií, válkou a energetickou krizí končí. Pocit krásných časů si ale vytváříme sami v sobě a Smetanova Litomyšl může být pro něj dobrým důvodem,“ podotkl Pikna.

Předprodej vstupenek začne 1. března v 10 hodin.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz