Smetanova Litomyšl se uskuteční s komorním programem

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 21.04.2020 , Zdroj: divadlo.cz , Strana: 0 , Autor: Autor článku: Převzato z: https://www.smetanovalitomysl.cz/ , Celková návštěvnost: 10 000

V důsledku restriktivních opatření proti šíření koronavirové nákazy je nucena řada pořadatelů rušit letošní kulturní akce. 62. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se však konat bude. Pořadatelé jeho podobu upravili tak, aby se mohl konat i za aktuálních podmínek, které naopak využijí k vytvoření mimořádného, jindy jen těžko opakovatelného formátu. Nově bude program tvořit cyklus exklusivních komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků, interprety budou špičkoví čeští umělci. Festival se bude konat v termínu od 2. do 12. července 2020 a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim. Původní program se ruší a držitelům zakoupených vstupenek bude vráceno vstupné.

Ukazuje se, jak příhodně bylo zvoleno ročníkové téma MÚZA NADĚJE. Nová podoba festivalu je symbolem naděje, že lze každou překážku překonat. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům. Je nadějí i pro samotný festival, aby situaci ekonomicky ustál a zůstala zachována jeho kontinuita.

Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Ukáže dějiště festivalu – nádherný litomyšlský zámek v jeho přirozené kráse, bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny. Využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadélko a další interiéry. Především tam se ostatně uskuteční i následující každodenní festivalové koncerty se sólisty a komorními ansámbly. Pořady ale budou i v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst jen s dokonalým poslechem a výhledem.

Program bude zveřejněn 8. června, vstupenky se začnou prodávat ve středu 10. června. Zážitek účasti na koncertech bude mít opravdu jen hrstka diváků. Na počátku půjde do prodeje necelých 50 vstupenek na pořad, pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, proběhnou další vlny předprodeje.

Možnost podpory Smetanovy Litomyšle

Omezená varianta 62. ročníku s sebou nese i krácená plnění partnerů, sponzorů a snížení dotací. Pořadatelé dělají vše proto, aby ekonomicky situaci ustáli, vítaná však bude každá finanční pomoc, aby festival mohl plánovat také další ročníky. Rozhodnete-li se podpořit organizátory tím, že jim ponecháte dříve zaplacené vstupné nebo jeho část, děkujeme vám. Stačí takovou informaci zaslat na tickets@smetanovalitomysl.cz . Výnos bude částečně použit i pro pomoc nezávislým hudebníkům, kteří nebudou moci na festivalu v letošním roce vystoupit. Za vaši podporu pokorně děkujeme, žádná částka není nevýznamná!

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz