Smetanova Litomyšl zahajuje prodej vstupenek

Search
Close this search box.

5.3.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (ČTK)    

LITOMYŠL Letošní 56. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl nabídne dosud nejvyšší počet operních představení ve své historii. Některé opery budou uvedeny v české premiéře, další jsou k vidění jen výjimečně.

 

Dnes v 10 hodin začíná předprodej. Letos bude k dispozici 27 tisíc vstupenek, o sedm tisíc víc než loni. „Dosud nikdy jsme nenabízeli v jednom ročníku sedm operních titulů. To je skutečně velmi výjimečná událost a máme z ní radost o to větší, že budou prezentována ústřední témata Roku české hudby,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Na objednávku festivalu nastuduje Národní divadlo moravskoslezské Ostrava nejméně hranou operu Bedřicha Smetany Čertova stěna.

» Pokračování na str. B2

 

Festival zahajuje předprodej

» Pokračování ze str. B1

Opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky bude uvedena v nastudování režiséra Ondřeje Havelky teprve v březnu v Národním divadle v Praze. Diváci budou moci navštívit dokumentární komorní operu Aleše Březiny Toufar o takzvaném čihošťském zázraku a osudu jedné z obětí komunistického režimu kněze Josefa Toufara. Z tradičních děl bude na programu Rusalka Antonína Dvořáka, Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta, Bludný Holanďan Richarda Wagnera a v novodobé premiéře opera Armida Giuseppe Scarlattiho.

            Celkem letos Smetanova Litomyšl uvede během 25 dnů 34 představení. V programu je například společné vystoupení mezzosopranistky Dagmar Peckové a tenoristy Štefana Margity nazvané Začínáme končit, koncert souborů Cigánski Diabli a Barocco sempre giovane pod názvem Gypsy Baroque, rekonstrukce původních Lukášových pašijí Johanna Sebastiana Bacha a Carla Orffa nebo oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela.

            Festival se uskuteční od 13. června do 6. července. Hlavním dějištěm bude zámek v Litomyšli a další objekty ve městě. „Kromě druhého nádvoří budeme moci hrát i v piaristickém kostele, v zámecké jízdárně a v zámeckém amfiteátru. Je radostí dramaturgie rozehrát celé zámecké návrší, a festival by proto měl být velmi slavnostní,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Další koncerty jsou naplánované do přírodního divadla u zámku v Nových Hradech u Litomyšle, do kulturního centra Fabrika ve Svitavách a do klášterních zahrad v Chrudimi. Pořadatelé letos počítají s rozpočtem 30 milionů korun. Výnos ze vstupného se odhaduje na deset milionů korun, po 1,5 milionu korun přispějí Pardubický kraj a město Litomyšl, další náklady by měla pokrýt dotace ministerstva kultury, příspěvky sponzorů a rezerva z loňského roku.

            Letos Smetanova Litomyšl připravila novinku, takzvané víkendové balíčky, které nabízela ještě před zahájením standardního předprodeje. Cenově zvýhodněných sad vstupenek, které jsou na tři večerní pořady jednoho víkendu a vždy na stejné místo v hledišti, se za dva dny prodalo asi 150 a první víkend je už vyprodaný. Balíčky by měly návštěvníky přilákat do města na páteční večer až neděli.

            „ Je naším záměrem, aby lidé v Litomyšli trávili celý víkend, nepřijeli jen na koncert a zase neodjeli, abychom si je udrželi,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz