Smetanova Litomyšl zve na červenec

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 10.06.2020 , Zdroj: Právo , Strana: 10 , Autor: Ludmila Žlábková , Vytištěno: 106 625 , Prodáno: 62 384 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 10.06.2020 08:07 , Rubrika: Severovýchodní Čechy , Země: Česko

O necelý měsíc později, ale přeci. Letos už 62. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční od 2. do 12. července. Původně měl začít již ve čtvrtek. Na návštěvníky čeká 35 pořadů a připraveno je přes 11 tisíc míst. Dnes začíná předprodej vstupenek.

„Festivalové téma Múza naděje, které mělo původně připomenout pocit, který lidé zažívali před 75 lety, na konci druhé světové války nás udržovalo v neustálé víře, že vše dobře dopadne. I když bylo nutné změnit celý program, termín konání i obvyklou koncepci,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů je festival sestaven z převážně komorních koncertů pro menší počet posluchačů. Ti si užijí nádvoří litomyšlského zámkubez jinak nutné konstrukce jeviště a tribuny, výjimečně se dostanou i do exkluzivních míst, jako je zámecké divadélko či kaple.

„Když jsme se rozhodli reagovat na opatření sestavením programu výhradně z komorní hudby, vnímal jsem to jako úžasnou výzvu. Nyní pociťuji velkou radost. Myslím, že výsledný tvar dalece přesahuje nejen původní zadání v podstatě komorního festivalu, ale má všechny předpoklady stát se opět významnou kulturní událostí českého hudebního léta,“ připojil poznámku umělecký ředitel a dramaturg Vojtěch Stříteský.

Základním principem dramaturgie se stala česká hudba, především tvorba Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Z díla velkého litomyšlského rodáka bude uveden skutečně reprezentativní výběr jeho komorní tvorby, u skladeb Dvořákových je kladen akcent na vrcholné, tzv. americké kompoziční období.

Nebudou však scházet ani staří čeští mistři a autoři současní. Zazní např. Terezínské requiem Sylvie Bodorové, ve světové premiéře cyklus Jiřího Gemrota pro smíšený sbor No Promises a v novodobé premiéře Credo Jana Dismase Zelenky. Uvedení radostné 7. symfonie A dur připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a celým festivalem bude vedle hudby Smetanovy probíhat jako červená nit tvorba Johanna Sebastiana Bacha, jehož dvě jubilea jsou letos rovněž připomínána. Zahajovací koncert, stejně jako závěrečné Velké finále a celebrovaná Mše D dur budou přenášeny i do Festivalových zahrad, kde je mohou diváci spolu s dalším každodenním doprovodným programem sledovat zdarma. Víc o programu na webových stránkách festivalu.

Bylo nutné změnit program i obvyklou koncepci Jan Pikna, ředitel festivalu

Region vydání: Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz