Smetanova Litomyšl zveřejnila program, mezi sólisty je i Deborah Voigt

Search
Close this search box.
OperaPLus 24. 2. 2015 14:10 redakce, čtk

Smetanova Litomyšl letos uctí výročí Husa i skladatele Luboše Fišera 

Světovou premiéru bude mít na festivalu Smetanova Litomyšl kantáta Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana, která bude provedena u příležitosti 600. výročí Husovy mučednické smrti. Na objednávku festivalu, který se uskuteční mezi 11. červnem a 5. červencem, je připravena Sinfonia Fišeriana, hudebně-obrazová báseň z motivů filmové a televizní hudby Luboše Fišera. Festival nabízí rekordních sedmatřicet koncertů, resp. divadelních představení a očekává také rekordní návštěvnost 30 tisíc lidí. Uvedl to ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna při dnešním zveřejnění programu nejnovějšího ročníku.

Program 57. ročníku festivalu připomene i další jubilea, nejen husovské a nedožité Fišerovy osmdesátiny. Na programu je sedm oper, některé v předpremiéře, další záhy po premiéře. „Akcent klademe na představitele mladší generace, vystoupí špička, dirigentská i interpretační,“ přiblížil letošní program dramaturg Vojtěch Stříteský.

Zahajovací koncert bude 11. června patřit České filharmonii a uvedení symfonického obrazu Bedřicha Smetany Macbeth a čarodějnice v málo hrané instrumentaci Jarmila Burghausera, Dvořákovu klavírnímu koncertu v provedení Jana Bartoše a Symfonii č. 4 Bohuslava Martinů. Byla napsaná v posledních dnech druhé světové války, a tak pořadatelé chtějí připomenout výročí konce války i 125. výročí narození Martinů.

Fišeriana je na programu ve společném večeru s hudbou Ennia Morriconeho. K hudbě se budou promítat ukázky z filmů, k nimž oba skladatelé hudební doprovod složili. Pořadatelé upozorňují na českou premiéru vokální symfonie o sedmi zastaveních křížové cesty zkomponované na hudbu k filmu Umučení Krista. Oratorium podle ní složil John Debney, který je sám přijede, teprve podruhé, provést. Bude dirigovat brněnskou filharmonii, zazní ale i málo známé etnické dechové nástroje.

Kromě zámeckého nádvoří, kde stojí hlavní festivalové pódium, bude také letos hudba znít v případě varhanního koncertu v kostele nebo na zámku Nové hrady. V české premiéře tam bude uvedena jednoaktová opera-balet Jeana-Phillipa Rameaua Pygmalion z roku 1748. Režisérka Magdalena Švecová slibuje site specific provedení ve spolupráci s choreografkou Andreou Miltnerovou, která se věnuje tradiční i současné interpretaci barokních tanců, a tanečníky s různými výrazovými prostředky včetně mimů a nového cirkusu.

Z dalších oper Smetanova Litomyšl do svého letošního programu zařadila Pololáníkovu Noc plnou světla v provedení Moravského divadla Olomouc, Verdiho Macbetha v nové inscenaci pražského Národního divadla, v níž titulní roli ztvární Anton Keremidtchiev a Lady Macbeth Anda-Louise Bogza, z repertoáru pražské Státní opery zazní také Straussův Netopýr. Brněnské Národní divadlo do Litomyšle přiveze novou inscenaci Pucciniho Tosky v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka, s Maidou Hundeling v titulní roli a Mickaelem Spadaccinim jako Cavaradossim, a také Verdiho Nabucca v Jakubem Kettnerem v hlavní roli. V závěru festivalu pak pražské Národní divadlo připojí ještě nového Borise Godunova Modesta Petroviče Musorgského pod taktovkou Petra Kofroně a Smetanovy Dvě vdovy s dirigentem Robertem Jindrou.

Poprvé v České republice se právě na letošní Smetanově Litomyšli představí americká sopranistka Deborah Voigt. Na galakoncertu, nazvaném Návštěva v Metropolitní opeře N.Y., s ní vystoupí i americký tenorista Garrett Sorenson, o doprovod se postará PKF – Prague Philharmonia s dirigentem J. Davidem Jacksonem. Ohlášeny jsou písně a dueta z oper a muzikálů, mimo jiné Richarda Wagnera, Richarda Strausse, Hectora Berlioze či George Gershwina a Leonarda Bernsteina.

Festival v pátek zahájí předprodej víkendových balíčků, které zahrnují vstupenky vždy na tři koncerty v rámci jednoho víkendu. Předprodej na další koncerty začne 4. března. Výnos ze vstupného má podle ředitele dát 40 procent z třicetimilionového rozpočtu. Zbytek musejí pokrýt partneři, sponzoři a veřejné zdroje. „Od města i kraje míváme přes milion korun a od státu bychom chtěli mít, jak je to obvyklé v Evropě i u jiných festivalů v tuzemsku, 20 procent,“ upřesnil ředitel Jan Pikna. Zda ministerstvo kultury přidělí festivalu dotaci šest milionů, není zřejmé, o příslušných grantech má rozhodnout do 28. února. V minulých letech byl ale státní příspěvek festivalu nižší.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz