Smetanova Litomyšl zveřejnila program

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 14.02.2022, Zdroj: scena.cz +1, Datum importu: 14.02.2022 12:48, RU/den: 15 000, AVE: 14 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,17
Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl
Obsahové duplicity: 09.02.2022 – czecot.cz

Národní festival Smetanova Litomyšl se v roce 2022 uskuteční během 27 dní od 9. června do 5. Července 2022. Přinese 45 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 18. Smetanova výtvarná Litomyšl. Vzhledem k probíhající pandemii nemoci covid-19 se posunuje obvyklý termín zahájení předprodeje vstupenek na 27. duben.

Jako téma si dramaturgie zvolila verš básníka Jana Skácela, od jehož narození si letos připomínáme 100 let. Láska, která v básni „znovu, odedávna zpovzdálí překáží smrti“, je východiskem z bolavé doby poznamenané únavou z dlouhotrvajících omezení a mezilidským hašteřením. Program tak nezahrnuje jenom díla spojená s tématem lásky ve všech jejích podobách, ale jako celek má působit radostně, má smiřovat, hladit a utěšovat. Po předchozích dvou zkrácených ročnících se Smetanova Litomyšl vrací k plnému rozsahu, a dokonce s rekordním počtem pořadů, účinkujících a také očekávaných návštěvníků. Vracejí se též zahraniční umělci, mimo jiné 64. ročník zahájí Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem, v galakoncertu vystoupí uruguayský basbarytonista
Erwin Schrott, představí se Sacconi Quartet London, po dvou odkladech z předchozích ročníků vystoupí soubor flamenca z andaluské Málagy.

V roce 2022 započne velká rekonstrukce Státního zámku Litomyšl a pořadatelé se tak v letošním i následujících ročnících budou muset vypořádat s určitými omezeními. Protože nebude k dispozici obvyklé jevištní zázemí v zadním traktu zámku, musely být vynechány výpravné operní inscenace. Aby nebyla přerušena kontinuita vystupování všech tří českých národních divadel, jsou připraveny jejich speciální komponované večery. Pražské svůj sestavilo z árií, duet, ansámblů a sborových scén s tématem lásky z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, brněnská Janáčkova opera zvolila výběr scén z oper Giuseppe Verdiho, ostravské se představí ukázkami ze svých úspěšných muzikálových inscenací. Premiéru bude mít nové nastudování opery Lenky Noty Jsem kněžna bláznů, Musica Florea na festivalové stagioně v Nových Hradech tentokrát uvede Vivaldiho operu Il Farnace.

V koncertech Slovenské filharmonie, České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Filharmonie Brno budou dominovat velká orchestrální díla, např. Dvořákova „Novosvětská“, Straussova Alpská symfonie, Šostakovičova „Leningradská“ a Čajkovského Symfonie č. 5. Lukáš Vondráček přednese Brahmsův první klavírní koncert d moll, slavný Čajkovského klavírní koncert b moll zahraje Ryan Martin Bradshaw. Spojené smyčcové sekce Moravské filharmonie Olomouc, Janáčkovy filharmonie Ostrava a Komorní filharmonie Pardubice se už potřetí sejdou v projektu Sólo pro 100 smyčců. Příznivou akustiku nádvoří zámku Litomyšl využijí též velká oratorní díla – Orffova Carmina burana s Moravskou filharmonií Olomouc a Händelův Mesiáš se souborem Collegium 1704. Naopak menší sály zaplní komorní hudba a litomyšlské chrámy duchovní hudba s řadou mimořádných uměleckých počinů.

Téma ročníku do svého názvu přejal komponovaný autorský pořad Jiřího Pavlici a Hradišťanu se Symfonickým orchestrem FOK Praha. Ten by mohl přivést do hlediště mladší generaci, stejně tak jako oblíbený Koncert na přání, který tentokrát s Janáčkovou filharmonií Ostrava připravil B-Side Band a Vojtěch Dyk. Menším dětem je určena dětská opera Jana Kučery Perníková chaloupka, úspěšní mladí hudebníci předvedou výsledky své práce při vyvrcholení dalšího ročníku mentoringu uměleckého vzdělávání MenART. Vybraní mladí umělci z celého světa vystoupí v souboru
Ensemble Esperanza sestavovaným lichtenštejnskou Mezinárodní hudební akademií. Příklad mimořádně úspěšného muzicírování mladých lidí pak bude vyvrcholením celého festivalového ročníku – Velké finále s Police Symphony Orchestra a mnoha překvapivými hosty. Tím však letošní ročník neskončí: jako sváteční přídavek bude v den Svátku slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje provedeno scénické oratorium Jana Zástěry Nádech věčnosti k poctě sv. Ludmily se Soňou Červenou v hlavní roli.

Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 27. dubna v 10.00 hodin, ve stejný čas už 20. dubna však dostanou možnost přednostního nákupu zájemci o vstupenkové balíčky opravňující k návštěvě vždy tří po sobě jdoucích hlavních pořadů každého festivalového víkendu. Vstupenky k objednání či přímo zakoupení budou na internetových stránkách festivalu smetanovalitomysl.cz. Do zakoupené vstupenky bude nově možné, třeba i dodatečně, „nahrát“ přikoupené doplňkové služby tak, aby návštěva festivalových pořadů byla co nejpohodlnější a přinesla co nejvíce radosti a odpočinku.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz