Smetanova výtvarná Litomyšl doplňuje hudební festival

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 07.06.2019 , Zdroj: Právo , Strana: 10 , Autor: (ner) , Vytištěno: 120 817 , Prodáno: 69 166 , Rubrika: Severovýchodní Čechy , Země: Česko

Souběžně s Národním hudebním festivalem Smetanova Litomyšl začne 13. června i umělecká přehlídka Smetanova výtvarná Litomyšl. Již patnáctý ročník výtvarného festivalu nabídne letos dvě hlavní výstavy a téměř třicet dalších výstav a instalací ve veřejném prostoru. Výstavy potrvají do 7. července.

První z velkých výstav je společná přehlídka tří mentorů – Milana Caise, Petra Nikla a Maxima Velčovského – a jejich žáků, které vedli po dobu jednoho roku v projektu MenART.

„Výstava představující výsledky celoroční společné práce dokazuje, jak různorodé mohou být cesty lidské kreativity a jak může být důležitá otázka vzájemné komunikace, inspirace, ale i kooperace,“ říká její kurátorka Lenka Lindaurová. Druhou největší výstavou je projekt kurátora Adama Hnojila Kruhy a čáry k padesátinám mecenáše, galeristy a sběratele Davida Železného. V prostoru Zámeckého pivovaru představí vybrané kousky z bohaté sbírky Karly a Davida Železných se zaměřením na abstraktní a geometrickou tvorbu významných autorů, například Jiřího Koláře, Květy Válové, Magdaleny Jetelové, Aleše Veselého, Vladimíra Kokolii, ale i autorů u nás méně známých.

„Výstava nemá, a vlastně ani nemůže míti ambice mapovat všechny tendence české poválečné abstrakce. Je spíše komorním souborem – privatissimem, které však může sloužit jako dokument na téma, jaké umění si do své vlastní sbírky umístí srdce profesionálního galeristy,“ doplňuje kurátor výstavy Adam Hnojil.

Nadto Smetanova výtvarná Litomyšl nabídne téměř třicet výstav a instalací ve veřejném prostoru pořádaných předními litomyšlskými galeristy a galeriemi. „Všechny projekty a výstavy dohromady vytvářejí jedinečnou stezku napříč celým městem, po níž rozhodně stojí za to se vydat. Věřme a doufejme, že umění shromážděné při této příležitosti v divácích a návštěvnících vyvolá emoce stejně silné jako vystoupení pěvců a muzikantů na hudebních pódiích,“ komentuje akce mecenáš a prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz