WEB , Datum: 05.06.2019 , Zdroj: regiony24.cz , Autor: Jana Bisová , Návštěvnost: 5 280
Na přehlídce umění se představí Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský v roli mentorů mládeže, sbírka Davida Železného ukáže abstrakci Jiřího Koláře, Květy Válové a dalších
Souběžně s národním hudebním festivalem Smetanova Litomyšl začne 13. června i umělecká přehlídka Smetanova výtvarná Litomyšl. Již patnáctý ročník svébytného výtvarného festivalu nabídne letos dvě hlavní výstavy a téměř třicítku dalších výstav a instalací ve veřejném prostoru. Pořadatelem festivalu je nadační fond mecenášů kultury Bohemian Heritage Fund. Výstavy trvají od 13. 6. do 7. 7. 2019.
Návštěvníci hudebního festivalu mohou díky Smetanově výtvarné Litomyšli potěšit nejen sluch, ale také zrak návštěvou některých z pořádaných výstav. První z nich je společná přehlídka tří mentorů – Milana Caise, Petra Nikla a Maxima Velčovského – a jejich žáků, které vedli po dobu jednoho roku v projektu MenART. Ten propojuje zavedená jména tuzemské scény se žáky základních uměleckých škol a vznikl pod křídly Nadačního fondu Magdaleny Kožené, která se pro změnu představí na Smetanově Litomyšli.
Uznávaní umělci Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský v roli mentorů vedli po celý rok své svěřence z řad mimořádně nadaných žáků základních uměleckých škol cestou k poznání kreativity, umění dívat se a vidět, k pochopení, že proces je někdy více než výsledek. Mentoři pracovali každý se svou skupinou různým způsobem. Petr Nikl vedl své studenty ke spolupráci na společném performativním díle, v němž si vyzkoušeli malování a kreslení prostřednictvím jiného nástroje než ruky. Maxim Velčovský vyzýval účastníky k angažovanosti – každý měl nalézt problém, který mu vadí, a vlastním způsobem jej vyjádřit v podobě uměleckého transparentu. Milan Cais se soustředil na objevování výtvarného potenciálu každého člena skupiny a podpořil je v nacházení neobvyklých zpracování a řešení.
„Výstava představující výsledky celoroční společné práce dokazuje, jak různorodé mohou být cesty lidské kreativity a jak může být důležitá otázka vzájemné komunikace, inspirace, ale i kooperace,“ říká její kurátorka Lenka Lindaurová.
K výstavě mentorů se váže pokračování diskuzních setkání ArtMatch. Tentokrát otevřediskuzi, v jakém stavu se nachází umělecké vzdělávání dětí v Česku, zdali paralelně kopíruje problémy všeobecného školství, tedy nedostatek finančních prostředků, nízkou atraktivitu učitelského povolání či konzervaci vzdělávacího systému z minulého století. Co je vlastně cílem základního uměleckého vzdělávání, poskytnout základy hudební nauky a dějin umění anebo nalézat a vychovávat nové Leoše Janáčky? ArtMatch se odehraje v sobotu 15. 6. 2019.
Svým způsobem se s mentorskou výstavou pojí také venkovní instalace před zámkem. Tento prostor obsadí objekty sochaře Michala Gabriela, který se v roli mentora objeví v příštím ročníku MenARTu. Jeho skupinka Průzkumníků si už proto dopředu mapuje terén. Pro další ročníky nadační fond Bohemian Heritage Fund chystá velké překvapení v koncepci zejména venkovních instalací.
Druhou největší výstavou je projekt kurátora Adama Hnojila Kruhy a čáry k padesátinám mecenáše, galeristy a sběratele Davida Železného. V prostoru Zámeckého pivovaru představí vybrané kousky z bohaté sbírky Karly a Davida Železných se zaměřením na abstraktní a geometrickou tvorbu významných autorů, jako například Jiřího Koláře, Květy Válové, Magdaleny Jetelové, Aleše Veselého, Vladimíra Kokolii, ale i autorů u nás méně známých – třeba Františka Kyncla.
„Výstava nemá, a vlastně ani nemůže míti ambice mapovat všechny tendence české poválečné abstrakce. Je spíše komorním souborem – privatissimem, které však může sloužit jako dokument na téma: jaké umění si do své vlastní sbírky umístí srdce profesionálního galeristy,“ doplňuje kurátor výstavy Adam Hnojil.
Nadto Smetanova výtvarná Litomyšl nabídne téměř třicítku výstav a instalací ve veřejném prostoru, pořádaných předními litomyšlskými galeristy a galeriemi.
Čtyři z těchto předních privátních galerií letos sázejí na ověřenou kvalitu. Galerie Miroslava Kubíka otevírá výstavu malířky a performerky Zorky Ságlové. Galerie Zdeňka Sklenáře prezentuje pod názvem Slavnost hrdinů svoji publikační činnost od roku 1989 v Edici 27 linií. Jde o monografie Karla Malicha, Milana Grygara, Václava Kopeckého, ale i čínských umělců jako Zhang Xiaogang nebo Yue Minjun. White Gallery v Osíku ve spolupráci s Musseem Montanelli připravili konfrontaci děl vícero autorů – počínaje Ludmilou Jandovou z místní sbírky, přes Bedřicha Dlouhého, Jakuba Nepraše či Annu Zemánkovou až k zahraničním hvězdám jakou je Rosemarie Trockel. Čtvrtou neopominutelnou výstavní síní je Galerie Kroupa, kde vystavují různá díla českých expresionistů, jako je Emila Filla, Bohumil Kubišta, Antonín Slavíček, Václav Špála a další.
„Všechny projekty a výstavy dohromady vytváří jedinečnou stezku napříč celým městem, po níž rozhodně stojí za to se vydat. Věřme a doufejme, že umění shromážděné při této příležitosti v divácích a návštěvnících vyvolá emoce stejně silné, jako vystoupení pěvců a muzikantů na hudebních pódiích,“ komentuje ambice výtvarného festivalu mecenáš a president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný. Právě tento fond Smetanovu výtvarnou Litomyšl organizuje a přivádí do Litomyšle v době konání hudebního festivalu i kvalitní výtvarné prezentace.