Smetanovu Litomyšl čeká závěrečný koncert 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 01.07.2022, Zdroj: 5plus2, Strana: 3, Autor: (lat), Vytištěno: 469 454, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 01.07.2022 00:56, Čtenost: 697 724, Rubrika: Svitavsko a Orlickoústecko, AVE: 34 383,48 Kč, Země: Česko, GRP: 7,75

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

LITOMYŠL Začátek července je vždy ve znamení konce mezinárodního hudebního festivalu v Litomyšli.

Hlavní program Smetanovy Litomyšle v neděli 3. července ve 20.30 hodin zakončí Velké finále v podobě nepřehlédnutelného koncertu Police Symphony Orchestra s 65 hudebníky na jevišti. Celodenní kulturní program čeká v neděli také na návštěvníky festivalu v Klášterních zahradách.

Celodenní program začíná v 10 hodin. Lidé se odtud mohou v 11 hodin odebrat na připravenou komentovanou prohlídku historickým jádrem města nebo si jen tak lehnout do trávy a udělat si piknik. Od 17 hodin je na programu představení souboru Cirk La Putyka. Diváci se mohou těšit na istické představení Kaleidoscope s osmi akrobaty, herci a tanečníky, kteří budou nad hlavami diváků probleskovat podobně jako barevné střípky v krasohledu. Součástí show budou lety na trampolíně, závěsná akrobacie či skoky na obřím teeterboardu.

Fanoušky zpěvačky Barbory Polákové čeká v 18. 30 hodin obývákový koncert této české herečky a zpěvačky. Na své si přijdou také děti. Po celý den se mohou zapojit do deskových her. Pravidla jakékoli deskovky budou připraveni vysvětlit přítomní lektoři. Kdo je raději na čtení, jedenáct babiček bude předčítat z knížky Klárka.

Učitelé a žáci vysokomýtské ZUŠky pro změnu představí zájemcům o hraní různé hudební nástroje, na které si bude moct kdokoli zahrát.

Večer vyvrcholí už zmíněným koncertem Police Symphony Orchestra, který bude do Festivalových zahrad přenášen živě.

Předsednictví EU v Litomyšli 

TV, Datum: 30.06.2022, Zdroj: Prima, Zpráva: 8, Datum importu: 01.07.2022 00:27, Sledovanost pořadu: 532 533, Pořad: 18:55 Hlavní zprávy, AVE: 1 702 844,00 Kč, Země: Česko, GRP: 5,92

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka

Už zítra čeká Litomyšl zahajovací den českého předsednictví Evropské unie. Přípravy vrcholí a kvůli bezpečnostním opatřením se dotknou i obyvatel a návštěvníků města v místě konání, tedy v bezprostřední blízkosti litomyšlského zámku.

Martin HOLEK, redaktor

Litomyšl jako centrum evropského politického dění. Byť je to na 1 den, tak v pátek bude pod absolutním drobnohledem světových médií kvůli startu summitu lídrů Evropské unie, které Česko předsedá.

Jan PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

To, že zde bude takhle velké setkání, to jsme samozřejmě nevěděli, to jsme se dozvěděli tak zhruba 2 měsíce před začátkem festivalu, kdy se Evropská komise rozhodla, že vlastně ten summit udělá 1. července.

Martin HOLEK, redaktor

Stejně jako já teď budou zítra všichni zúčastnění vcházet touto zámeckou branou, projdou právě po této cestě a budou se shromažďovat zde v zahradě, kde si podají ruce. Pak se přesunou k hromadné fotografii na toto pódium. Přípravy jsou v plném proudu. Chystají se sály, jídlo, příjezdové trasy. Najíždí sem policejní dodávky kvůli bezpečnosti na summitu. Zcela uzavřené budou pro auta okolní ulice Jiráskova a Zámecká.

Helena Marie HENDRYCH, organizace Zámecké návrší

Zámecký areál včetně přiléhajících budov bude dne 1. 7. neprodyšně uzavřen pro veřejnost, alternativou je krásný chrám Nalezení svatého Kříže, bohužel teda horní patra tohoto kostela budou také uzavřená včetně vyhlídkové terasy, kde bude mít své stanoviště Policie České republiky.

Jan PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

Lidé se dostanou až večer v 6 hodin na koncert, který je samozřejmě tedy pro veřejnost, která má vstupenky, přístupný.

Martin HOLEK, redaktor

Eurokomisaři a další politici budou mít vyhrazený svůj vlastní bezpečný prostor na arkádách. Běžní návštěvníci koncertu nic nepoznají. Nebudou se jich týkat ani bezpečnostní kontroly. Martin Holek, CNN Prima News.

Petr SUCHOŇ, moderátor

A my už míříme za našimi reportéry Sabinou Dračkovou a Jakubem Říhou přímo do Litomyšle. Dobrý večer oběma. Sabino, jak pokračují přípravy na setkání lídrů Evropské unie? A napadá mě, co třeba bezpečnost?

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

Hezký večer. Tak část zámku už je uzavřena a zítra se sem do areálu vůbec nikdo z veřejnosti nedostane. Ty jsi se ptal na tu bezpečnost, tak okolí se bude hemžit policisty. Připravených jich je 200, kteří tady budou působit, ale v záloze jsou i těžkooděnci. Celé to vypukne v poledne, kdy na náměstí dorazí česká vláda, no a taky skoro celá Evropská komise. V jejím čele samozřejmě Ursula von der Leyenová. Evropský speciál s ní i s celou tou její delegací přistane na letišti v Pardubicích. Jednat se bude v prostorách toho zámku, který vidíte tady za námi, no a nábytek je tady památkově chráněný samozřejmě. No a na takovém nábytku nemohou sedět ani tak vysoce postavení politici. No, a proto město zajistilo, aby tu byly k dispozici historicky vypadající židle a stolky tak, aby se ten pravý historický nábytek nezničil. Premiér Fiala a předsedkyně Leyenová ale budou jednat třeba v rodném bytě Bedřicha Smetany. Přijedou sem předsedové obou komor českého Parlamentu, nedorazí ale prezident Miloš Zeman ani nikdo z Pražského hradu, no a ani Evropská komise nebude kompletní. Nedorazí totiž Frans Timmermans, který je zodpovědný za klima, ani Josep Borrell, šéf unijní diplomacie.

Jakub ŘÍHA, redaktor

Ale ti z komisařů, kteří dorazí, tak se setkají jak s českými ministry, tak i předsedou vlády. Stejně jako mají jednotliví ministři pod palcem různé agendy, tak i evropští komisaři mají témata různě rozdělená. Velmi zjednodušeně se dá tedy o té zítřejší schůzce mluvit jako o takovém setkání dvou firem, které budou v následujících měsících spolupracovat a potřebují se lépe poznat i po neformální stránce. Česko naposledy předsedalo Evropské unii před 13 lety. Štafetu přebíráme po Francii a priority českého předsednictví budou velmi ovlivněné válku na Ukrajině. Tím jedním z nejzásadnějších bodů bude určitě energetická soběstačnost. A na našich diplomatech a politicích tak bude, aby vyjednali napříč unijními státy takové kompromisy, které budou výhodné nejen pro Evropu jako celek, ale také pro lidi v Česku.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz