Smetanovu Litomyšl zahájí koncert s Evou Urbanovou

Search
Close this search box.

6.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Příloha – Smetanova Litomyšl   

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je letos větší a bohatší. Slaví jubileum, vznikl před 65 lety a před 190 lety se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana.

 

Slavnostní zahajovací koncert s Evou Urbanovou České operní gala otevře přehlídku Smetanova Litomyšl v pátek 13. června. Na další čtyři týdny pak festival zaplní hudbou nejenom druhé zámecké nádvoří, ale i rokokový zámek v Nových Hradech či nově opravený piaristický chrám. Divákům nabídne sedm operních titulů od Figarovy svatby přes Smetanovu Čertovu stěnu po novodobou světovou premiéru opery Giuseppe Scarlattiho Armida z roku 1766. Zazní druhá Mahlerova symfonie Vzkříšení, Händelův Mesiáš, Mozartova Korunovační mše či galakoncert, který diváky pozve na návštěvu do operního domu La Scala.

            Festival bude delší, větší a bohatší než v roce předcházejícím. Jaký je pro to důvod?

            Bedřich Smetana se sládkovi zdejšího pivovaru narodil před 190 lety. Festival se navíc koná v Roce české hudby a bude moci po opravách využít obnovené prostory památek na zámeckém návrší včetně piaristického kostela. „I Smetanova Litomyšl je jubilantem, vznikla před 65 lety a před 40 lety byla obnovena po osmileté přestávce. Výročí má mnoho českých skladatelů, ale především náš rodák Bedřich Smetana,“ uvedl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Festival jako obvykle nemyslí jen na ctitele opery, ale i na mládež či třeba na fanoušky etno hudby. Jak jde dohromady koncert souborů Cigánski Diabli a souboru Barocco sempre giovane, posoudí diváci ve Svitavách. „Bude to pořad o tom, jak se lidová, folklorní a etno hudba prolínala do hudby barokní a naopak jak baroko inspirovalo etno hudbu. Projdeme se staletími,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

            Koncert na přání tentokrát představí kompozice dvou legend art rocku. Oldfieldovy The Orchestral Tubular Bells a Atom Heart Mother skupiny Pink Floyd zahraje Filharmonie Hradec Králové s hosty. Připraveny jsou i pořady pro děti. Představení Zpívejte, lidičky, ty české písničky… nabídne písničky Karla Hašlera i dua Jaroslav Uhlíř -Zdeněk Svěrák. Mládež možná zaujme koncert Klasika je cool, při němž je mobil povinnou výbavou. Do Litomyšle ale fanoušky nejen klasické hudby láká i něco jiného, než jsou slavná díla či skvělí interpreti. Je to především atmosféra malebného ani ne desetitisícového maloměsta. Jak napsala pořadatelům jedna z návštěvnic: „Sedíte vedle Tomáše Halíka, posloucháte Theodora Pištěka, potkáte Olbrama Zoubka.“ Káva nebo horká čokoláda ve vyhlášené „pralinkárně“ uprostřed litomyšlského Smetanova náměstí se stává ranním rituálem mnoha návštěvníků festivalu, potkat zde můžete cestovatele Miroslava Zikmunda stejně jako Dagmar Peckovou.

            Návštěvníci si navíc nemohou stěžovat na nedostatek kulturních zážitků. Současně s hudebním festivalem se koná Smetanova výtvarná Litomyšl, při níž se tu otevře bezmála dvacet výstav. V bývalém zámeckém pivovaru tak například můžete vidět obrazy Františka Kupky, Jindřicha Štýrského, Toyen, Josefa Šímy nebo Jana Zrzavého.

 

***

 

Příloha Kde číst? Sedmkrát opera. Od Figara po Armidu Strana 2 Rozhovor se Štefanem Margitou Strana 3 Šest tipů na představení Strana 4 Program operního festivalu Smetanova Litomyšl Strana 4 a 5 Velké finále v zahradách Strana 6 Vzkříšení chrámu i pašijí Strana 7 Výtvarná Litomyšl. Do města se stěhuje Paříž Strana 8

 

Operní festival Smetanova Litomyšl Pořádán od roku 1949 v rodišti Bedřicha Smetany na přelomu června a července. Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Většina představení se odehrává na II. nádvoří zámku s posuvným zastřešením, ale také v zámecké jízdárně, zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

 

Foto popis| Návrat Evy Urbanové Výběr árií, sborů a scén z oper Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha či Antonína Dvořáka zahájí přesně za týden festival Smetanova Litomyšl. Na koncertu vystoupí sólisté a stálí hosté Opery Národního divadla v Praze v čele s Evou Urbanovou.

Foto autor| Foto: Archiv MAFRA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz