Smetanovu Litomyšl zahájí výběr z díla Bedřicha Smetany

WEB , Datum: 30.06.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Strana: 0 , Autor: Pocta Smetanovi , Datum importu: 01.07.2020 07:54 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko

Zahájení 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční ve čtvrtek 2. července od osmi hodin na Zámeckém nádvoří v atraktivním komorním obsazení. V podání rezidenčního umělce festivalu barytonisty Adama Plachetky, sopranistky Kateřiny Kněžíkové, tenoristy Pavla Černocha, klavíristů Ivo Kahánka, Jana Simona a Davida Švece a souboru Pavel Haas Quartet zazní výběr z díla Bedřicha Smetany. V pátek festival pokračuje třemi koncerty – v zámeckém divadélku, ve Smetanově domě a na Zámeckém nádvoří.

Zahajovací koncert s názvem Pocta Smetanovi připomene ve čtvrtek večer dílo litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. Zazní Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života v podání Pavel Haas Quartet, dvě části z Mé vlasti – básně Vltava a Z českých luhů a hájů – ve skladatelově úpravě pro čtyřruční klavír v interpretaci pianistů Ivo Kahánka a

Jana Simona a pak árie a duety z oper Libuše, Dalibor, Hubička a Prodaná nevěsta v podání rezidenčního umělce festivalu barytonisty Adama Plachetky, sopranistky Kateřiny Kněžíkové a tenoristy Pavla Černocha. Klavírním partnerem pěvců bude David Švec. Koncert v přímém přenosu vysílá ČT art a festival ho také bude přenášet na velké obrazovky do Klášterních zahrad.

V pátek 3. července naváže prvním ze svých dvou programově identických recitálů klavírista Marek Kozák. Od pěti hodin zazní v jeho podání v zámeckém divadélku hudba Fryderyka Chopina a jeho obdivovatele Bedřicha Smetany. Ve stejný čas začíná ve Smetanově domě recitál tenoristy Pavla Černocha. V programu zazní árie z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Julese Masseneta, Georgese Bizeta, Petra Iljiče Čajkovského a Antonína Dvořáka. Pořadem provede muzikoložka Magdalena Havlová.

Večer pak bude patřit crossoveru a hudbě 20. století. V podání zpěváka Ondřeje Rumla, hornisty Radka Baboráka, klavíristy Jana Kučery a členů kvarteta Epoque Quartet zazní na II. nádvoří zámku díla Jaroslava Ježka, Johna Williamse, Raye Charlese, Vladimira Cosmy, Jana Kučery nebo Ástora Piazzolly.

Smetanova Litomyšl se letos koná v termínu od 2. do 12. července. Pořadatelé upravili podobu festivalu do cyklu více než tří desítek exkluzivních komorních koncertů, umístěných do výjimečných prostor pro menší počet diváků. Původní program se kvůli koronakrizi musel zrušit. Držitelům vstupenek zakoupených na festival v podobě plánované před pandemií je vraceno vstupné.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz