Smetanovu Litomyšl zahájil Pražský karneval i rapsodie Taras Bulba

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 20.06.2019 , Zdroj: divadlo.cz

Letos si připomínáme 195 let od narození skladatele Bedřicha Smetany a zároveň 135 let od jeho smrti. Tato výročí neopomněla ani dramaturgie 61. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl a do programu Slavnostního zahajovacího koncertu zařadila polozapomenuté Smetanovo dílo Pražský karneval, symbol jeho posledního životního období. Na festivalu zazněl vůbec poprvé. Vedle Smetany se pak nádvořím litomyšlského zámku nesly tóny Čajkovského Houslového koncertu s Josefem Špačkem, Dvořákova Karnevalu a Janáčkovy rapsodie Taras Bulba. To vše v podání partnerského orchestru Smetanovy Litomyšle České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši.

„Náš letošní festivalový ročník je unikátní šancí připomenout si, jak velkou příležitost nám přinesly změny, jejichž třicetileté výročí si letos připomínáme. V jejich předvečer byl festival skromnou lokální událostí zahrnující tři festivalové dny. Z třídenního festivalu se stal tři a půl týdenní festival, z několika málo pořadů jich máme čtyřicet tři se špičkovými umělci,“ uvedl prezident festivalu Pavel Kysilka. Slavnostním zahájením, které v přímém přenosu přenášela Česká televize, tedy bylo vykročeno do 61. ročníku. Před hosty festivalu je nyní dalších dvaačtyřicet kroků – pořadů. Nejen v nádherném prostředí II. zámeckého nádvoří si budete moci vychutnat operu i koncerty. S komorní řadou zavítáte do zámecké jízdárny či piaristického a proboštského kostela. Děti, a věříme, že i jejich rodiče, se budou bavit ve Smetanově domě. Smetanova Litomyšl zabrnká na struny romantické i dramatické, osvěží jazzem a okouzlí výkony známých pěvců. Provázanost, zřetelný akcent na hudbu Smetanovu a českou, tvorbu vokální a zařazování děl v dlouhodobých programových cyklech je pro festival samozřejmostí – i předností. „Určitě bych doporučil komorní operní muzikál Aleše Březiny Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. V minulosti jsme už uvedli jeho opery Zítra se bude… a Toufar a nepamatuji si, že by z nějakých jiných představení diváci odcházeli tak zasaženi. Ani já na ně nemohu zapomenout a očekávám, že novinka bude stejně silná. Po příběhu Milady Horákové a komunisty umučeného kněze Josefa Toufara téma nástupu nacismu, zachyceného v kresbách židovské dívky, snad ani nemůže být jiné,“ zve ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

61. ročník Smetanovy Litomyšle potrvá do 7. července, stejně jako fun zóna Festivalové zahrady. Ty nabídnou desítky hudební či divadelních vystoupení a projekcí. Společně s festivalem byl odstartován také 15. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz