Smetanův Dalibor na ARTE Opera Season a na náměstí

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 02.03.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Autor: Petr Veber , RU / den / 1: 10 000

„Dalibor měl v režii Jiřího Nekvasila a na scéně Daniela Dvořáka premiéru v červnu 2019 a soubor se s ním prezentoval také na Smetanově Litomyšli.“

„Hlavní role ztvární Peter Berger, Adam Plachetka a Dana Burešová.“

„Dalibor měl za Smetanova řízení premiéru v roce 1868 při příležitosti položení základního kamene Národního divadla.“

Pražské Národní divadlo hraje 12. března Smetanova Dalibora. Operní večer je výjimečný tím, že je představení zařazeno do nabídky ARTE Opera Season. Audiovizuální přenos je živě streamován na internet a současně na velké projekční plátno na náměstí Václava Havla vedle historické budovy divadla.

Titulní roli ztvární slovenský tenorista Peter Berger, krále Vladislava zpívá Adam Plachetka, v roli Milady se objeví sopranistka Dana Burešová. Další postavy ztvární Alžběta Poláčková, Jaroslav Březina, Jiří Brückler a Jiří Sulženko. Orchestr a sbor Národního divadla řídí Jaroslav Kyzlink.

Po úspěšném streamingu Smetanovy Libuše v režii Jana Buriana, kterým Národní divadlo přispělo do nabídky ARTE Opera Season v minulé sezoně, vybralo pro druhý přenos z Prahy další Smetanovo dílo. Dalibor měl v režii Jiřího Nekvasila a na scéně Daniela Dvořáka premiéru v červnu 2019. Operní soubor se s projektem tehdy prezentoval také na Národním festivalu Smetanova Litomyšl.

Vášnivý a tragický operní příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí z doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského a z romantické pověsti o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle. Právě ta se stala základem libreta

Josefa Wenziga, přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem.

Skladatel, pianista a dirigent Bedřich Smetana, od jehož narození dnes uplynulo 196 let, byl v letech 1866 až 1874 kapelníkem Prozatímního divadla. Jeho osm děl se stalo základem českého operního repertoáru. Dalibor měl za jeho řízení premiéru v roce 1868 při příležitosti položení základního kamene Národního divadla.

Představení a stream začíná v sedm hodin večer. Na náměstí Václava Havla, kam je vstup volný, bude připraveno občerstvení a doprovodný program.

Platforma ARTE Opera Season na adrese https://www.arte.tv/en/articles/arte-opera-season-2019-2020 zaštiťuje a využívá 23 divadel ve čtrnácti zemích. Jde o její druhu sezónu. V říjnu byla na programu Pucciniho Turandot z Gran Teatre del Liceu v Barceloně, v listopadu María de Buenos Aires od Astora Piazzolly v inscenaci Opéra national du Rhin ze Štrasburku a dílo Aus Licht od Karlheinze Stockhausena hrané De Nationale Opera v Amsterdamu. V prosinci se přidalo madridské Teatro Real s Verdiho Traviatou, v lednu Státní opera v Hamburku s Verdiho Falstaffem a v únoru Vídeňská státní opera, která uvedla pod taktovkou Tomáše Netopila Beethovenovu první verzi Fidelia hranou pod názvem

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz