Snídaně s Novou

Search
Close this search box.

TV, Datum: 27.03.2023, Zdroj: TV Nova, Zpráva: 1, Datum importu: 27.03.2023 10:04, Sledovanost pořadu: 45 063, Pořad: 07:00 Snídaně s Novou, AVE: 22 399 725,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,50

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

Johan MÁDR, moderátor

Za chvilku vám ve snídani představíme projekt, který má za cíl podpořit talenty, inspirovat, otevřít nové pohledy, zažehnout vášeň, podpořit touhu zvídavost a, zaujetí. Teda, o co se jedná, to za chvilku.

Ondřej HAVEL, moderátor

Kuba Slavík se zaměří na nedostatek zubních pohotovostí. Tak uvidíme, jestli s tím něco udělá.

Johan MÁDR, moderátor

No a k tomu si připomeneme o, co celý tento týden soutěžíme.

MLUVČÍ

Už za chvilku.

Johan MÁDR, moderátor

Před malou chvilkou jsme zmiňovali program, který má za cíl podpořit talenty, inspirovat, otevřít nové pohledy, zažehhnout vášeň, podpořit touhu zvídavost a, zaujetí. To je projekt MenArt a my tu máme ředitelku tohoto projektu paní Danu Syrovou. Hezké ráno.

MLUVČÍ

Dobrý den, hezké.

Johan MÁDR, moderátor

Ráno a taky stipendistku Klárku Gibišovou i. Tobě hezké ráno, hezké ráno, Dano. Můžete nám ten projekt představit o, co vlastně se jedná?

MLUVČÍ

Děkuji ráda. Je to program, který jsme založili, abychom podpořili talenty a zároveň inspirovali pedagogy, kteří se věnují uměleckému vzdělávání, takže pracujeme ve všech čtyřech uměleckých oborech, primárně se zaměřujeme na podporu na základních uměleckých školách, jsme program pro, pro žáky od 10 let a jejich pedagogy, pracujeme v rámci ročního programu s výraznými uměleckými osobnostmi, kteří jsou v pozicích mentorů, to znamená, že mentor si vybírá svou třídu a vzniká tam takový trojúhelník mentor, pedagog a Žák a celá třída, hlásí se nám talentovaný žáci z celé republiky, letos otevíráme 16 tříd až do 31. března je možnost se k nám.

Johan MÁDR, moderátor

Přihlásit. Co vás k tomu vedlo? Bylo to tak, že to tady chybělo pro. Mladé talenty vlastně něco, kde se mohou rozvíjet, kde vlastně pracujeme na tom, dalo by se říct, kulturním zázemí naší republiky.

MLUVČÍ

Děkuju za tu otázku, my jsme dlouhodobě v oboru, který milujeme a sledujeme to zázemí, my tady máme úžasný systém základních uměleckých škol, který paralelně k základnímu školství nabízí tu možnost věnovat uměleckému vzdělávání, ale potom jsou tady takové ty výrazné talenty a je tady možnost dát jim impuls propojit ty profíky, kteří došli, ušli to, velkou cestu, mají ochotu sdílet, věnovat se jim. Je to takový můstek, je to takový roční elixír, kde vy můžete poodstoupit od té běžné praxe, získat nové pohled, nový pohled, poznat stejně motivované lidi z celé republiky. Navíc ten roční program je zakončen spoluprací s našimi významnými festivaly, jako je Pražské jaro, Smetanova Litomyšl Smetanova, výtvarná Litomyšl, takže i ten celý rok má krásný slavnostní závěr. Takže ujdete pro děcka, je to obrovský kus cesty. Jste velmi nablízko s osobnostmi, které jsou pro vás velkými vzory. Dozvíte se věci, které možná ve škole vám neřeknou, takže krásně to funguje.

Ondřej HAVEL, moderátor

Válka vlastně celou dobu kýve, že je to tak, je to pravda, ano, jsi stipendistka, tak jaké to je, co tě na tom bavilo nejvíc.

MLUVČÍ

Tak mě hrozně potěšilo, že mi to fakt hodně pomohlo, vlastně jsem si obnovila své znalosti, a tak a já jsem teda pracovala s panem prof. Kahánkem a pracovalo se mi moc dobře a vlastně poznala jsem spoustu nových kamarádů a bylo to fajn.

Johan MÁDR, moderátor

A představ si, že tady paní ředitelka není, jak moc mocný to je. Dá se to nebo profesoři jsou přísní.

MLUVČÍ

Jsou přísní tak, aby nás něco naučili, ale jinak jsou hrozně milí, takže tak akorát.

Ondřej HAVEL, moderátor

A rozhodně vás něco naučili. Pojďme se teďka podívat, co všechno ty umí.

MLUVČÍ

Wow.

MLUVČÍ

Já, musím zavřít si pusu normálně, vždycky ti pomůžu.

Ondřej HAVEL, moderátor

Tak to bylo neskutečný já. Jsem se chtěl zeptat, jestli to třeba může být potom nějaká vstupenka na umělecké školy a podobně, ale tohle je spíš vstupenka do největších koncertních hal, ne nebo něco takového.

MLUVČÍ

Tak já myslím, že my jsme, jsme startem a záměrně na začátku té cesty spousta stipendistů. U ten věkový průměr je kolem 14, 15 let, je v té fázi, kdy velmi vážně uvažuje o umělecké kariéře, ale není to ta podmínka, aby se k nám hlásili, protože myslím, že i někdo, kdo je velmi daleko v umělecké profesi a potom bude třeba skvělý scénograf nebo právník nebo lékař, tak je to také úžasný vklad do života, takže ano, mnoho z našich stipendistů jde potom na tu uměleckou dráhu nebo se pro ni rozhodne léta. Cesta je opravdu dlouhá, dlouhá, je potřeba mít pokoru a vědomí té, té cesty, která je před nimi.

Johan MÁDR, moderátor

Pokud mám doma talentované dítě, ale nemám finanční prostředky a chtěl bych mu dát tady tu možnost, ať studuje u těch nejlepších, jak to funguje.

MLUVČÍ

Děkuju za tu otázku. To je přesně i záměr naší správní rady. My jsme nezisková organizace, proto jsme stipendijní akademií, takže k nám se můžete přihlásit a rozhodně to doporučuji společně se svým pedagogem, ale ten mentor se vás musí vybrat na základě ukázek prací na, základě vašeho motivačního dopisu na, základě doporučení pedagoga a v momentě, když se vás vybere, tak dostáváte stipendium a celý ten rok s námi tedy je hrazen z toho stipendia, takže pro vás nepředstavuje nějakou finanční zátěž.

Ondřej HAVEL, moderátor

Ve chvíli, kdy si teda Klárku mentor vybral, tak jak to potom probíhalo, vlastně kolikrát týdně se viděli, jak dlouho a podobně.

MLUVČÍ

My fungujeme tak, že na začátek školního roku my v podstatě kopírujeme školní rok, takže na konci srpna máme prodloužený víkend v Kroměříži, kde máme fantastické zázemí. Kroměříž, obrovská zavedená zuška, 1500 žáků na náměstí, všichni se tam sejdeme na suše, v tuhletu chvíli v MenArtu kolem 300, v těch 16. třídách, takže to je opravdu jako úžasné společenství a pracujeme intenzivně ten prodloužený víkend o, večerech se scházíme, debatujeme, ty třídy se velmi dobře poznají, poté máme šest dalších setkání. Během toho školního roku, které jsou víkendové, tak znamená zhruba po měsíci a půl se vždycky ta třída vidí opět se těch úkolech, které jim byly zadány nebo na těch inspirací tvoří.

Johan MÁDR, moderátor

Klárko, ještě mě zajímá, jak pracuješ na tom, aby tě to neustále bavilo, aby ses těšila na tu lekci, protože spoustu mladých talentů vlastně to přestane dělat, protože už vlastně jako toho je třeba moc, tak, jak to máš, že vlastně jako dokážeš hrát takhle a je vidět, že tě to baví.

MLUVČÍ

No. Ono mě na tom spíš asi nejvíc motivuje tím, že dostávám pořád nové a těší skladby i tím, že jsou těší, tak je to lepší, ale hlavně, že jsou nový a že hraju něco, že jo, jinýho, protože kdybych hrála pořád to stejný, tak se to za chvilku přehraju a už mě to nebude vůbec bavit, ale takhle, když dostávám třeba každý ty tři měsíce novou, tak je to super a baví mě to pořád.

Ondřej HAVEL, moderátor

Koho si ráda zahraješ já.

MLUVČÍ

Teďka pracuješ.

MLUVČÍ

No já, ráda hraju vlastně všechny skladatele, protože nějaký jsou teda těžší, něco je lehčí, ale teď momentálně pracuju na dvou nových skladbách, ale hlavně na Smetanovy, hraji Jánkovu polku Louissinu polku a Lístek do památníku.

Johan MÁDR, moderátor

Říká Klára Gibišová, u které určitě ještě uslyšíme a byla s námi i Dana Syrová, ředitelka MenArt, oběma velmi děkujeme, my děkujeme.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz