Sochaře uctívá umučený farář

Search
Close this search box.

30.6.2017    5plus2    str. 23  PETR BROULÍK    

Vůbec posledním dílem Olbrama Zoubka se stala socha faráře Josefa Toufara. Je ji možné vidět do 6. července v zámeckém sklepení.

Je to jen pár dní, co Městská galerie v Litomyšli informovala, že dostala od Olbrama Zoubka svolení odlít z původní formy bronzovou studii sochy komunistickou StB umučeného faráře Josefa Toufara z Čihoště. Umělec ji vytvořil jako své poslední dílo a zúčastnil se i jejího odhalení v zákristii kostela svatého Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde farář dlouho působil.

Na otázku, jak a kdy bude galerie sochu vystavovat, odpověděli její zástupci v prvních červnových dnech neurčitě. Netušili, že za několik dnů se bude socha Josefa Toufara stěhovat do zámeckého sklepení, aby tam s dalšími díly Olbrama Zoubka uctila jeho odchod.

Lidé ji tam budou moci zhlédnout po celou dobu konání festivalu Smetanova Litomyšl. „Olbram Zoubek byl totiž i velký milovník hudby, příznivec a mecenáš festivalu Smetanova Litomyšl a čestný občan města Litomyšle,“ vysvětluje mluvčí města Michéle Vojáček.

Ten, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Sochař v povědomí české veřejnosti proslul také jako ten, kdo sňal z těla Jana Palacha jeho posmrtnou masku.

Autor mnoha významných děl, který se zasloužil i o rozvoj tuzemské architektonické plastiky, se proto v době totality nemohl věnovat volné tvorbě a spolu s dalšími vynikajícími výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem zrestauroval sgrafitovou výzdobu renesančního zámku v Litomyšli. Práce trvaly celých 17 sezon, během nichž si svůj druhý domov zamiloval a stal se napůl Litomyšlanem. „Svému“ městu věnoval velkou sbírku plastik a reliéfů. Zoubek sám říkal, že se považuje za řemeslníka. „Rád dělám sochy živé, které patří na déšť, mráz a vítr,“ uvedl. Hlavním tématem Zoubkovy tvorby byla lidská figura. Jeho plastiky jsou typické štíhlostí a protáhlostí i výraznými gesty a postoji.

Studii je možné vidět v zámku do 6. července

Stálou Zoubkovu expozici ve sklepení zámku provozuje obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl a pořadatel festivalu. „Zpráva o odchodu Olbrama Zoubka nás zasáhla velmi bolestně, těšili jsme se na setkávání při pořadech 59. ročníku, který je v plném proudu,“ řekl ředitel společnosti Jan Pikna.

Bronzovou studii sochy pátera Toufara bude možné vidět v Litomyšli až do 6. července. Minulý pátek, v den pohřbu umělce, se expozice soch v Litomyšli stala pietním místem, kde lidé mohli uctít památku Olbrama Zoubka. Vzpomenout na něj mohou též při sledování dokumentů v litomyšlských Klášterních zahradách.

Regionální mutace| 5plus2 – Jihomoravský kraj

Regionální mutace| 5plus2 – Olomoucko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz