Soňa Červená uzavře Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 05.07.2022, Zdroj: operaplus.cz, Datum importu: 05.07.2022 14:09, Celková návštěvnost: 61 670, RU/měsíc: 74 572, RU/den: 5 617, AVE: 1 500,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,06

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

64. ročník festivalu Smetanova Litomyšl bude dnes, v úterý 5. července 2022, zakončen oratoriem Jana Zástěry k poctě sv. Ludmily. Mučednici ztvární legendární 96letá herečka a operní pěvkyně Soňa Červená.

Dnešní sváteční den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje bude patřit závěru 64. ročníku Smetanovy Litomyšle. Festival zakončí oratorium Jana Zástěry, které autor napsal k poctě první české světice a mučednice svaté Ludmily. Dílo mělo světovou premiéru ve Vladislavském sále Ludmila, historicky první svatá, patronka země, vinařů, babiček a vychovatelů, se narodila zhruba v letech 850–860 do pohanského prostředí. Ve svých čtrnácti letech se provdala za knížete Bořivoje I., prvního Přemyslovce, a společně do Čech přivedli díky křtu slovanským věrozvěstem Metodějem křesťanství. Vychovali nejméně šest synů, mezi něž patří například Vratislav I. a Spytihněv I. Vratislav se oženil s Drahomírou a přivedli na svět čtyři dcery a tři syny – Václava, Boleslava a Spytihněva. Po smrti Bořivoje I., Spytihněva I., a následně Vratislava I., převzala vládu Drahomíra. Ovšem o výchovu jejích synů se měla postarat Ludmila, což vedlo k prvnímu velkému sváru a zásadní změně chodu dějin. Nepříliš křesťansky založená Drahomíra ze závisti nechala 15. září 921 na hradě Tetín Ludmilu uškrtit vlastním závojem, což mělo zabránit jejímu svatořečení. Později převzal vládu Václav, jenž svou matku zapudil, Ludmiliny ostatky nechal převézt do chrámu sv. Jiří na Hradčanech. Ludmila tak byla v letech 1143–44 oficiálně svatořečena.

Původní oratorium s částečně scénickým provedením Nádech věčnosti zkomponoval (včetně libreta) mladý skladatel a dirigent Jan Zástěra. Jedná se o oratorium o třech částech pro sóla, smíšený sbor a symfonický orchestr. Již v minulosti se Zástěra věnoval tvorbě k uctění českých světic. Napsal hudbu pro svatou Anežku nebo kantátu Já vládnu pouze láskou pro svatou Zdislavu. Životem svaté Ludmily se inspiroval ve svém oratoriu již Antonín Dvořák. Zaměřil se ovšem jen na část od Ludmilina přijetí křesťanství na Mělníku do křtu ve velehradském chrámu. Oproti tomu se dílo Jana Zástěry věnuje zajímavějším událostem, například Ludmilině smrti na Tetíně. Role Ludmily v tomto oratoriu hovoří metaforickým jazykem a do děje příliš nevstupuje, sleduje dění.

Svatou Ludmilu ztvární legendární 96letá herečka a operní pěvkyně. V roli Drahomíry, její snachy, se představí sopranistka Lucie Hájková, role vnuka Václava se ujme tenorista Petr Nekoranec, vnuka Boleslava ztvární barytonista Jiří Brückler a basbarytonista Lukáš Bařák se představí v roli Jarmila.

Na mimořádném provedení nového oratoria Nádech věčnosti sólisty doprovodí Kühnův smíšený sbor, jehož sbormistrem je Jaroslav Brych Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který letos do Litomyšle zavítá již podruhé, bude dirigovat sám autor, Jan Zástěra. Dílo bylo režírováno Jiřím Heřmanem.

Scénický koncert se koná dnes, 5. července 2022 od 20:30 hodin, v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže. Overtura pořadu se koná v 19:00 hodin v Zámecké jízdárně, proběhne bez přestávky a je ozvučena. Předpokládaný konec pořadu je ve 22:00 hodin.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz