Sopranistka »čarovala« pod českokrumlovským nebem

Search
Close this search box.

3.8.2015    Haló noviny    str. 9   Kultura Tomáš HEJZLAR      

Zahajovací večer letošního 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov (MHF) patřil v pátek 17. července především výsostnému pěveckému umění korejské sopranistky Sumi Jo. Fascinovala již před čtyřmi roky během Smetanovy Litomyšle a své výborné pověsti plně dostála i tentokrát.

 

 

»Festival v Českém Krumlově patří k nejprestižnějším

            kulturním událostem této země. Jsem proto rád, že i ministerstvo kultury mohlo přispět do mozaiky festivalových partnerů,« poznamenal před zahajovacím koncertem ministr kultury Daniel Herman s přáním, aby se akce stala symbiózou krásné hudby, historické architektury, ale i příjemného letního počasí. »Abychom tak tedy všichni cítili dotek pozitivní energie ve svých srdcích,« dodal.

 

Navazuje na velké zjevy

 

Koloraturní sopranistka světové pověsti Sumi Jo sice nepatří k mediálně nejznámějším, o to víc se však na letošním zahajovacím večeru českokrumlovského MHF pěveckými kvalitami i vnímavým prožitím uváděných děl opětovně přesvědčivě prosadila. Nebylo to jistě před náročným publikem snadné. Vždyť v minulých letech se čestného úkolu ujali představitelé vskutku hvězdných jmen – José Cura, Plácido Domingo, Renée Flemingová, Elina Garanča, Dmitrij Chvorostovskij, Jonas Kaufmann, Ramón Vargas i další hvězdy. Co jméno, to pro opravdové znalce vrcholného pěveckého mistrovství synonymum špičkových kvalit. A posluchač (nebo divák) se za nimi musí vypravovat do nejprestižnějších světových operních domů nebo koncertních sálů. V tomto ohledu si dramaturgie českokrumlovského letního festivalu až dosud dlouhodobě vedla velmi úspěšně.

 

Kvalitní nazvučení

 

Bohužel až do loňska se opakoval každoroční problém s kvalitním nazvučením plenéru. V českokrumlovském prostředí se totiž – téměř až s pravidelností – dařilo zvukové (akustické) parametry zlepšit zpravidla až po několika pěveckých nebo orchestrálních výstupech. Letos se však tradičně rušivý technický problém kupodivu nevyskytoval. Seděl jsem na obdobném místě, kde i v minulých letech, ale tentokrát jsem dobře slyšel hned od úvodních tónů. Potvrdili mi to i vedle mne sedící zkušení profesionální »sluchaři«. Kvalitní mix se totiž netýká jen sólových hlasů, což bývá technický problém relativně nejmenší, nýbrž i orchestrálních sekcí. Ty totiž – samozřejmě také v jiných než českokrumlovských prostorách – při špatném ozvučení zpravidla znějí nesourodě a roztříštěně, což je dáno především dispozicemi terénu. Tentokrát však zvuk doprovázejícího Symfonického

            orchestru Českého rozhlasu pod tradičně kvalitně připraveným dirigentem Petrem Vronským zněl i v celistvém tutti homogenně, v jednotlivých hráčských skupinách vyváženě, bez větších dynamických odchylek.

            Přispěl k tomu snad i návrat do již dříve vyzkoušených prostor českokrumlovské Pivovarské »Velice živě si vzpomínám na své někdejší hostování na festivalu Smetanova Litomyšl -nemohu na ten večer ani po čtyřech letech zapomenout,

            « řekla slavná korejská sopranistka Sumi Jo zpravodaji Haló novin. »S velmi dobrými pocity

            si připomínám litomyšlské skvělé publikum, neobyčejně pozorné, vstřícné a opravdu nesmírně kultivované. Sálalo z něho nezapomenutelné fluidum,

            s jakým se ve své praxi setkávám jen zcela výjimečně.«

            Pěvkyně si uvědomuje, že Česká republika má obrovské kulturní dědictví. »Jezdím sem proto moc ráda, i když Český Krumlov jsem nyní navštívila vůbec poprvé,« přiznala. Po letošním nedávném koncertě pak pěvkyně konstatovala, že ji i nynější večer opravdu potěšil: »Doufám, že si publikum užilo koncert stejně jako my na pódiu.«

            Litovala jen, že neměla víc času prohlédnout si historické jihočeské město. »I když jsem navštívila

            mnoho krásných měst, právě sem, do Českého Krumlova, bych se moc ráda vrátila na delší dobu.

Při svém příštím koncertním vystoupení v České republice si musím do Krumlova udělat výlet!« zahrady. Ta je – zejména pro znalce – zvukově mnohem přijatelnější než akusticky vskutku zrádný prostor nedalekého velkého parkoviště.

 

Něco za něco…

 

Problémem úvodních galavečerů MHF býval nejednou také poněkud pomalý »rozjezd« vystupujících pěveckých hvězd do jejich předpokládané špičkové úrovně, známé zejména z nahrávek. Vždyť dokonce proslulý světoběžník Domingo, neúnavně dokonalý dlouholetý matador mnoha grandiózních monstrkoncertů, jež absolvoval společně s legendárním Lucianem Pavarottim, při svém českokrumlovském hostování zpočátku (asi ve dvou či třech číslech) až neuvěřitelně hlasově -zejména intonačně – lavíroval. Dokonce chtěl své vystoupení pro indispozici zrušit. Pak se však situace zcela změnila – a k lepšímu. Slavný pěvec se záhy dostal do své výtečné kondice. Byl to nakonec vynikající večer.

Svou daň si vrtkavé – leckdy i problémově nepřející – počasí během koncertů »open-air« vybírá někdy až nemilosrdně – a kdekoliv na světě! Vystoupení totiž může v létě provázet neuvěřitelně žhavé klima, vysilující vystupující interprety i publikum. Jindy je zase naopak chladno, dokonce až mrazivo. Tak tomu kdysi v Českém Krumlově bylo také v případě hostování slavného José Cury. Všichni jsme se tehdy – včetně sólisty – chumlali do dek, jež pořadatelé prozřetelně předem poskytovali. Přesto vystoupení pod otevřenou oblohou mají své neopakovatelné kouzlo. Oceňuje je publikum i hostující slavné světové hvězdy. A pokud je navíc okolí konání koncertu zarámováno krásným pohledem na ojediněle působivé historické panorama, jak je tomu právě v půvabném Českém Krumlově, pak je posluchač ochoten tolerovat i případné zvukové nedostatky. Něco za něco…

 

Skvostná i brilantní

 

Letos se protagonistkou úvodního večera stala stálice světového operního nebe, korejská koloraturní pěvkyně Sumi Jo. Její podmanivý hlas, ale i celkově jímavý – až vskutku charismatický – projev mohli ti šťastnější ocenit již před čtyřmi roky v rámci jejího nezapomenutelného vystoupení během Smetanovy Litomyšle 2011. Bylo tedy co srovnávat – a to na úrovni vskutku reprezentativní. Patřil jsem k oněm šťastným, takže jsem letos skutečně srovnával.

            O pěveckých výkonech v rámci letošního českokrumlovského MHF se podrobněji zmíníme v sobotu. I ve srovnání s jejím recitálem před čtyřmi roky. V paměti mi totiž – až neuvěřitelně rychle a dokonale – »naskočily« dávné dojmy. Předeslat však už nyní lze, že korejská umělkyně Sumi Jo opět nezklamala, a to ani nejnáročnější posluchače. Mohu to zcela upřímně dosvědčit! Nabídla opět výkony, jaké známe i ze zvukových nosičů.

 

Hřejivé prožitky

 

Přestože se toho dne i večera, tedy 17. července, v okolí Českého Krumlova hnaly bouřky, publikum v českokrumlovské Pivovarské zahradě si užilo krásný teplý večer bez mráčku, navíc s hřejivými prožitky. Opravdu krásný!

 

Foto popis| Celkový záběr ze zahajovacího večera

Foto autor| FOTO – archiv Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz