Spory o festival letos už nehrozí

Search
Close this search box.

28.2.2007 Právo str. 10 Východní Čechy – Královéhradecký kraj, Pardubický kraj Zdeněk Seiner28.2.2007 Právo str. 10 Východní Čechy – Královéhradecký kraj, Pardubický kraj Zdeněk Seiner

Se zámeckou tribunou pro Smetanovu Litomyšl se památkáři pomalu smiřují

Loňské vášnivé spory památkářů a pořadatelů Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se letos v takové intenzitě opakovat nebudou a budoucnost festivalu na litomyšlském zámku není vážně ohrožena. Jednání už přinesla shodu ve většině citlivých bodů.
Stavba tribuny a krytého pódia bude probíhat na druhém zámeckém nádvoří podle dohodnutého scénáře a za jasných podmínek. "Stavět budeme ve dnech 23. května až 11. června. Montéři letos určitě nepolezou po arkádách. Chápu, že pro provoz zámku a návštěvníky to není nic příjemného," připustil Jan Pikna, ředitel Smetanovy Litomyšle. "Zdědila jsem spolu s funkcí i problém festivalu na litomyšlském zámku. Festival se vyvinul z kdysi velmi komorní akce do světoznámé podoby a má určitě řadu příznivců. Díky zámeckému prostředí má odlišnou atmosféru než festivaly konané na jiném místě. Zámek k té kulise velice dobře přispívá," vstřícně zatím hovoří i Iva Lánská, ředitelka pardubického územního pracoviště Národního památkového ústavu.
"Naším základním úkolem je ochránit památku, aby zůstala zachována její podstata, což zejména v letní sezóně přináší menší trable. Jsme oba temperamentní, přesto se dokážeme postupně shodnout a najít kompromisy. Teď už nám zbývá vlastně jen dohoda na jednom únikovém východu," dodala Lánská. Podle ní za půl století festival vyrostl do mohutné akce mezinárodního významu a především technické a bezpečností nároky pořadatelů rostou těžko zvladatelným tempem.
"Musíme se s tím vypořádat," naznačila blízkost perspektivního smíru Lánská.
"My to oceňujeme nejen slovy. Letos z každé prodané vstupenky na představení na zámku půjde do fondu oprav Národního památkové ústavu deset korun," prohlásil Pikna. Prodat by se podle zkušeností z let minulých mělo určitě přes deset tisíc vstupenek.

Foto popis| Iva Lánská
Foto popis| Jan Pikna

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz