Standing ovation na rozloučenou…

Search
Close this search box.

8.7.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko ZDENĚK VANDAS, ik
Mezinárodní festival Smetanova Litomyšl skončil v pondělí slavnostním galakoncertem

Litomyšl/ Poslední dva pořady nabídla o červencových svátcích posluchačům Smetanova Litomyšl. Ten nedělní přinesl hudbu Giuseppe Verdiho, netradičně ne však žádnou z jeho šestadvaceti oper, ale mši za zemřelé, tedy Requiem. Poněkud nevyrovnaný kvartet sólistů ve složení Jitka Burgetová, Karla Bytnarová, Tomáš Černý, Lukáš Hynek-Krämer, provázely spojené filharmonie z Hradce Králové a komorní z Pardubic. Dirigoval Duain Wolfe, rozsáhlý sborový part zajistili Američané, Colorado Symphony Chorus. Účinkovalo v něm na sto šedesát zpěváků a možná si mnozí diváci řekli, že méně by bylo více. Předposlední pořad Smetanovy Litomyšle rozhodně nepatřil k těm nezapomenutelným. Ale Verdi za to nemohl…
To úplný závěr 51. ročníku Smetanovy Litomyšle byl jeho velice zdařilou tečkou. V galakoncertu Hvězdy operního nebe vystoupila náhradou za původně ohlášenou sopranistku Annette Dasch vycházející hvězda tohoto hlasového oboru Kate Royal. Musel se samozřejmě částečně změnit program, ale úrovni to neuškodilo, spíš naopak. Micaela z Carmen vévodila první části, v té druhé Royal prokázala, že začínala u muzikálů. Pražská komorní filharmonie se pod taktovkou Jakuba Hrůši (dirigoval zde už Rusalku) se několikrát blýskla v orchestrálních číslech, třeba hned v jedné z brilantních Rossiniho předeher – Straka zlodějka. Milá Kate Royal se rozloučila očekávaným přídavkem, krásnou češtinou zazpívanou árií Dvořákovy Rusalky. A publikum se s letošním festivalem Smetanova Litomyšl loučilo dlouhým potleskem ve stoje.
Padesátý první ročník festivalu byl nejdelší ve své historii. Zahajoval ho prezident Václav Klaus. Jedním z vrcholů bylo předání předsednictví v Radě Evropské unie.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz