Starodávný jarmark, pohádky i slevy na zámek

Search
Close this search box.

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 11 Příloha – Smetanova Litomyšl

 

Přijet na Smetanovu Litomyšl, poslechnout si koncert a jet zase pryč? Takovou chybu asi neudělá nikdo. Desetitisícové městečko se zámkem UNESCO, kouzelnou atmosférou, plné připomínek na české velikány od Rettigové přes Jiráska, Smetanu, Mařáka či Váchala dýchá pohodou. Ať už jste na příjemně živém Smetanově náměstí, v Klášterních zahradách anebo u renesančního zámku. Během festivalu ale Litomyšl nabízí svým hostům ještě víc než koncerty a řadu výstav.
Nejde jen o tradiční Starodávný jarmark na Smetanově náměstí 23. června. Každý pátek o prázdninách se od šestého července koná na Toulovcově náměstí pohádka nejen pro děti a folkový koncert nejen pro dospělé. V Klášterních zahradách probíhá výstava florálních objektů.
Pro návštěvníky festivalu Smetanova Litomyšl platí zvýhodněné vstupné na prohlídku zámeckých okruhů. Po předložení vstupenky na jakýkoli pořad Smetanovy Litomyšle získá její držitel snížené vstupné 70 Kč na jeden zámecký prohlídkový okruh.
Ani konec festivalu neznamená, že Litomyšl bude bez hudby. Navazují na něj hned 10. července Mezinárodní interpretační kurzy a Setkání přátel komorní hudby, na ty potom od 22. července Mezinárodní smyčcové kurzy.

Foto popis|

Výtvarná Litomyšl ukáže Mařáka i srdce pro Václava Havla ze svíček
4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 12 Příloha – Smetanova Litomyšl
Litomyšl
Během festivalu nebude patřit Litomyšl jen hudbě. Nedílnou součástí je také řada výstav. Ty letos nabídnou unikátní přehlídku díla zdejšího rodáka i obří voskovou plastiku.

Osmým rokem se galeristé a výtvarníci z Litomyšle spojili, aby představili festivalovému publiku to nejlepší, co mohou v daném roce nabídnout. Kdo bude mít zájem, může si vybrat hned z dvaadvaceti různých výstav nebo výtvarných akcí.
A budou si moci vybírat mezi slavnými jmény. Tahákem bude určitě retrospektiva zdejšího rodáka a mistra v umění zobrazit různé podoby slunečních paprsků prosvítajících lesem – Julia Mařáka. „Z mého pohledu je Julius Mařák stejně výjimečná osobnost jako Bedřich Smetana v hudbě," uvedla Dana Schlaichertová, ředitelka Litomyšlské městské galerie.
Julius Edvard Mařák se narodil před 180 lety v Litomyšli. Pod vlivem malíře žánrových obrazů Antonína Dvořáka se dal zapsat na pražskou malířskou akademii, ale brzy dal přednost vlastnímu studiu pozorováním přírody a jejím zobrazováním. Od roku 1858 bydlel ve Vídni, po roce 1887 se přestěhoval do Prahy, kde se stal profesorem na pražské akademii v ateliéru krajinomalby. Tam založil takzvanou Mařákovu krajinářskou školu. Je jediným krajinářem, který se podílel na výzdobě Národního divadla v Praze. Druhým velkým tahákem bude výstava fotografií Václava Havla od Oldřicha Škáchy i slavného voskového srdce ulitého ze vzpomínek na prezidenta. Plastika z vosku ve tvaru otevřeného srdce, jejímiž autory jsou Roman Švejda a Lukáš Gavlovský, je totiž vytvořena ze zbytků svíček svezených z pietních míst vzniklých po smrti Václava Havla.
A tím výčet slavných jmen nekončí – František Kupka a Adriena Šimotová budou k vidění ve White Gallery, Kamil Lhoták v Galerii Zdeněk Sklenář.
K tomu je třeba připočítat ještě řadu dalších výstav i jednodenní akce spojené s výtvarným uměním. Jejich program je na stránce vytvarna.smetanovalitomysl.cz.

Foto popis| Srdce pro Václava Havla Váží více než dvě tuny a poprvé bylo k vidění u Národního divadla.
Foto autor| Foto: Michal Růžička, MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz